Jak dobrać garderobę do rodzaju figury?

Bardzo często można zauważyć, że wszelkie poradniki modowe opierają się na rodzaju konkretnej sylwetki. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego – typ figury jest jednym z tych wyznaczników, którymi warto się kierować. To właśnie on definiuje, w jaki sposób dobierać ubrania, by tuszować swoje mankamenty i podkreślać atuty. Jakie zatem są typy sylwetki i jakie ubrania są dla nich odpowiednie?

Jabłko

Jabłko jest typem figury, który charakteryzuje się dużym biustem i szerokimi ramionami, a szczupłymi nogami. Znamienny dla tej sylwetki jest również wystający brzuch oraz brak wcięcia w talii. Jakie ubrania komplementują taką sylwetkę? Przede wszystkim długie koszule, czy zwiewne tuniki o ciekawym kroju. Jeśli chodzi o sukienki, najlepiej stawiać na te w jednolitym kolorze, ewentualnie pokryte drobnym wzorem. Najważniejsze jest jednak to, aby kreacje miały stosunkowo prosty krój. Aby zmniejszyć dysproporcję pomiędzy górą a dołem ciała warto również wybierać rozszerzane spodnie zamiast prostych.

Gruszka

Osoby posiadające sylwetkę w kształcie gruszki są tak naprawdę przeciwieństwem opisanych przed chwilą posiadaczy figury typu jabłko. W tym przypadku to biodra i uda są zaokrąglone, natomiast ramiona wąskie, a biust mały lub średni. W tym przypadku świetnie sprawdzą się modne od jakiegoś czasu bluzki i koszule ze zdobieniami w okolicy barków lub ramion – bufki i ciekawe aplikacje z pewnością urozmaicą stylizację, a ponadto sprawią, że sylwetka będzi wyglądała lepiej! Gruszki wyglądają świetnie również w sukienkach w kształcie litery A, tuniki lub koszule zakrywające biodra.

Klepsydra

Klepsydra jest typem sylwetki, do którego większość osób dąży – jest bowiem uznawana za jedną z najatrakcyjniejszych. Czy naprawdę taka jest? Nie nam oceniać! Wiemy jednak, co warto mieć w swojej szafie, by podkreślić wąską talię, pełny biust i biodra, a także ramiona proporcjonalne do bioder. Doskonale sprawdzą się dopasowane jeansy, ołówkowe spódnice oraz spodnie z szerszą nogawką, czy wyższym stanem. Warto mieć w swojej szafie również dopasowane koszulki, sukienki podkreślające talię, czy krótkie topy. Sukienki i bluzki z głębokimi wycięciami bardzo dobrze podkreślą atuty sylwetki. Wybierając takie ubrania, warto jest postawić na biustonosz do sukienki bez pleców. Łącząc go odpowiednio z majtkami, unikamy konieczności stosowania klasycznego zapięcia. Stanik do sukienki bez pleców jest dyskretny i pozostaje niewidoczny pod ubraniem.

Kolumna

Jak sama nazwa wskazuje, sylwetka kobiety o sylwetce kolumny charakteryzuje się taką samą szerokością na całej długości. Posiadaczki takiej figury muszą więc skupić się na tym, aby przełamać tę rzadko spotykaną i niekoniecznie pożądaną proporcjonalność. Kobiety posiadające taką figurę powinny akcentować swoją talię za pomocą sukienek zwężanych w tej okolicy lub pasków. Doskonale sprawdzą się również bluzki z rozszerzanymi rękawami, czy marynarki usztywniane na ramionach.

Odwrócony trójkąt

Odwrócony trójkąt jest typem sylwetki, który charakteryzuje się masywnymi i szerokimi ramionami, w opozycji do których stoją wąskie biodra i uda. W stylizacjach trzeba więc skupić się na dobrym wyeksponowaniu górnych partii ciała oraz minimalizacją dysproporcji pomiędzy górą a dołem. Świetnie sprawdzą się dłuższe marynarki, sukienki z falbankami eksponujące nogi, luźne spodnie oraz bluzki przypominające krojem kimono.

Mówi się, że moda rządzi się swoimi prawami i każdy powinien ubierać to, na co ma ochotę. Jest to oczywiście stuprocentowa prawda! Warto mieć jednak świadomość, na jakie ubrania zwracać większą uwagę, by wyglądać lepiej i czuć się świetnie.

Artykuł sponsorowany