Szafa kapsułowa – dowiedz się, jak ją zbudować!

Moda na minimalizm trwa w najlepsze już od dobrych kilku lat. W ostatnim czasie zrobiło się głośno również na temat ograniczenia ilości ubrań znajdujących się w szafie. Okazało się bowiem, że mniejsza ilość ubrań w garderobie wcale nie oznacza mniejszej ilości stylizacji – wystarczy, że zbudujesz szafę kapsułową.

Szafa kapsułowa – co to takiego?

Capsule wardrobe to trend polegający na gromadzeniu jak najmniejszej ilości ubrań, które pozwolą na stworzenie jak największej ilości stylizacji. Mówi się, że tego typu garderoba powinna składać się z mniej więcej 30-40 ubrań, natomiast nie jest to regułą. Liczba ta jest czysto orientacyjna. Warto pamiętać również, że do wspomnianej puli nie zalicza się bielizny, dodatków, czy ubrań sportowych, a jedynie wyjściowe elementy garderoby. Termin “garderoba kapsułowa” po raz pierwszy pojawił się w latach 70. XX wieku.

Dlaczego warto zbudować garderobę kapsułową?

Garderoba kapsułowa to rozwiązanie, które ma bardzo wiele zalet. Pierwszą z nich jest to, że wbrew pozorom minimalizuje problem związany z trudnością w wyborze stylizacji na dany dzień. W szafie tego typu znajdują się bowiem klasyki, które można bez problemu do siebie dopasować, a nie sezonowe trendy, które nie sposób ze sobą zestawić. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że jest to duża oszczędność pieniędzy. Sprawdzone i ponadczasowe ubrania w szafie ograniczają poczucie braku wystarczającej ilości ubrań, a co za tym idzie – rzadziej ma się poczucie, że czas najwyższy wybrać się na zakupy. Ogromną zaletą garderoby kapsułowej jest to, że minimalizuje się wspieranie konsumpcjonizmu i fast fashion – rzadsze zakupy tekstyliów to ukłon w stronę środowiska.

Szafa kapsułowa krok po kroku

1. Zacznij od porządków w swojej szafie. Ważne jest, aby dokładnie przejrzeć każdą rzecz i zdecydować, czy jest to coś, w czym czujesz się dobrze, wyglądasz dobrze i nosisz często, czy jednak po raz ostatni było wykorzystane kilka dobrych miesięcy (lub, o zgrozo, lat) temu. Te, które nie przeszły selekcji powinny zostać oddane lub sprzedane, natomiast reszta może z powrotem wylądować na półkach.
2. Podziel ubrania, które posiadasz na dwie podstawowe kategorie: ubrania sezonowe i uniwersalne. Zmianę garderoby powinna bowiem definiować zmiana pogody, nie chwilowa moda.
3. Określ kolorystykę, w której chciałbyś/chciałabyś, aby pozostawały Twoje ubrania. Możesz postawić na kilka kolorowych akcentów, które ożywią całą stylizację, ale w przypadku większości rzeczy skup się na bazowych odcieniach.
4. Dokup najpotrzebniejsze ubrania. Większość bazowych elementów prawdopodobnie znajduje się w Twojej szafie, ale istnieje ryzyko, że czegoś brakuje. Może potrzebujesz białej koszuli wysokiej jakości? A może potrzebujesz czarnej sukienki, która będzie leżeć idealnie? Przemyśl to i idź na zakupy!

Czy posiadanie ponadczasowej garderoby wpisującą się w nurt slow fashion nie brzmi zachęcająco? Gwarantujemy, że tego typu szafa nie będzie dla Ciebie żadnym ograniczeniem, a wręcz przeciwnie!

Zobacz też

Kolarki – jak je stylizować, by wyglądały modnie?

Kolarki – jak je stylizować, by wyglądały modnie?

Co będzie modne tegorocznej jesieni?

Co będzie modne tegorocznej jesieni?

Sezon weselny w pełni – jakie sukienki są teraz w modzie?

Sezon weselny w pełni – jakie sukienki są teraz w modzie?