Jak zwiększyć libido?

Libido, czyli popęd seksualny, to coś, co zależy od całej masy czynników. Jego wahania, szczególnie u kobiet, są całkowicie normalne, ale mimo to bardzo często okazują się być powodem do zmartwień. Co zatem zrobić, aby je zwiększyć?

W pierwszej kolejności zadbaj o siebie

To może wydać się banalne, ale postawienie siebie najwyżej w hierarchii to jeden z najprostszych sposobów na to, aby poprawić swoje samopoczucie, a tym samym zwiększyć ochotę na seks. Przewlekłe zmęczenie, z którym zmaga się większość z nas ma bowiem ogromny wpływ na popęd seksualny. Wyśpij się, odpocznij, zwróć uwagę na to, aby w planie Twojego dnia znalazł się czas na aktywność fizyczną, zadbaj o zbilansowaną dietę. Po jakimś czasie stosowania się do tych zasad libido samo powinno poszybować w górę.

Unikaj używek

Palenie papierosów i picie alkoholu to jeden z prostszych przepisów na to, by utrudnić sobie drogę do pełnej satysfakcji z seksu. Papierosy sprawiają bowiem, że przepływ krwi do narządów płciowych jest spowolniony, a sam zapach i smak tej używki może zniechęcić niepalącego partnera. Alkohol działa niemal na takiej samej zasadzie, szczególnie ten wysokoprocentowy.

Sprawdź, czy przyczyną niskiego libido nie są zażywane przez Ciebie leki

Negatywnie na popęd płciowy wpływają nie tylko używki, ale również niektóre leki. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim leki przeciwdepresyjne, na nadciśnienie, a także te zmniejszające problemy gastryczne. Mniejsze libido jest jednak skutkiem ubocznym, a nie efektem pożądanym, dlatego taką sytuację warto skonsultować z lekarzem, który zalecił przyjmowanie ich.

Zadbaj o odpowiednią atmosferę

Dla wielu osób otoczenie nie ma najmniejszego znaczenia, natomiast istnieje również spora grupa osób, która zwraca uwagę na atmosferę. Odpowiednie oświetlenie, zapach, muzyka, strój, czy pościel mogą wpłynąć na libido pozytywnie lub negatywnie. Z tego też powodu warto poświęcić chwilę, by te szczegóły nie zniechęciły partnera, lecz przeciwnie – dały poczucie intymności, bliskości i wyjątkowości.

Wspólne aktywności to podstawa

Spędzanie czasu razem i codzienne poznawanie siebie pozwolą Ci lepiej poznać swojego partnera, a co za tym idzie – poznać jego upodobania i fantazje. Wspólny wypad na rower, basen, siłownię, czy nowy film do kina umożliwi budowanie ciekawszych relacji w związku, a czas spędzany wspólnie zwiększa chęć do późniejszych czynności seksualnych.

Pamiętaj, że jeśli obniżone libido utrzymuje się u Ciebie już od dłuższego czasu i żadna z powyższych rad nie pomaga, możesz udać się do seksuologa. Jest to specjalista, który z pewnością pomoże Ci odnaleźć przyczynę problemu i zaproponuje działania, które z czasem sprawią, że na nowo będziesz czerpała radość ze zbliżeń.

Zobacz też

Jak stworzyć romantyczny klimat w sypialni?

Jak stworzyć romantyczny klimat w sypialni?

Jak zmienić rutynę seksualną w sypialni?

Jak zmienić rutynę seksualną w sypialni?

Najlepsze pozycje seksualne dla początkujących

Najlepsze pozycje seksualne dla początkujących

Czy seks w związku jest koniecznością?

Czy seks w związku jest koniecznością?

Obniżone libido – co może być jego przyczyną?

Obniżone libido – co może być jego przyczyną?