Jak zmienić rutynę seksualną w sypialni?

Rutyna w sypialni to częsty problem, który, jak pokazują badania, dotyczy przede wszystkim udanych relacji. Towarzyszące im poczucie bezpieczeństwa sprawia, że w związku może brakować silnych emocji odpowiedzialnych za popęd seksualny. Jak na nowo obudzić pożądanie? W tym celu warto zadbać o kilka kwestii, mianowicie pociąg pomiędzy Wami, atmosferę i wygodę sypialni, nieco świeżości w postaci nietestowanych dotychczas pozycji czy akcesoriów oraz relację poza sypialnią.

Jak zwiększyć popęd seksualny?

To właśnie popęd seksualny jest bodźcem, który skłania do zbliżeń. Jego poziom nie jest jednak stały i zależy od bardzo wielu różnych czynników, w tym zarówno zdrowia i samopoczucia, jak i uczuć do partnera bądź partnerki, czy nawet kwestii związanych z otoczeniem, sytuacją i okolicznościami.

Chcąc podnieść swoje libido, musisz przede wszystkim o siebie zadbać i do tego samego nakłoń bliską Ci osobę, a oboje tylko na tym skorzystacie. Na prawidłowy poziom popędu seksualnego mają wpływ między innymi:

  • ilość snu i równowaga pomiędzy pracą a odpoczynkiem;
  • odczuwane emocje;
  • zbilansowana dieta dostarczająca do organizmu niezbędne składniki odżywcze;
  • aktywność fizyczna, niekoniecznie o dużej intensywności, ale regularna;
  • zrównoważona gospodarka hormonalna organizmu;
  • rezygnacja ze stosowania używek.

Okresowy brak ochoty na zbliżenia jest normalny i może wynikać na przykład ze stresu w pracy. Problem zaczyna się wtedy, gdy partnerzy zauważalnie się od siebie oddalają i przez całe miesiące bez czułości w zasadzie zapominają, jak kiedyś wyglądał między nimi pociąg seksualny. Objawy problemów zdrowotnych pod kątem zaniżonego poziomu libido lub całkowitego jego braku warto konsultować z seksuologiem.

Zadbajcie o sypialnię, łóżko i materac

To właśnie sypialnia jest miejscem, w którym najczęściej dochodzi do zbliżeń i nic w tym dziwnego – wygodna pościel, przygaszone światło i wieczorna atmosfera sprzyja igraszkom. Żeby właśnie tak było, uporządkujcie swoją sypialnię, pozbądźcie się rozpraszaczy, załóżcie czysty komplet pościeli, a nawet udekorujcie pomieszczenie choćby kilkoma świecami.

Najważniejsze w sypialni jest oczywiście łóżko, które nie służy wyłącznie do spania. Za jego wygodę odpowiada głównie materac, który dla Waszego komfortu powinien być przede wszystkim odpowiednio duży i dobrany pod kątem twardości do wagi Waszych ciał. To jednak nie wszystko – materace dzieli się na różne rodzaje pod kątem materiału ich wykonania, a każdy z nich nieco inaczej sprawdzi się wtedy, gdy zechcecie rozładować pociąg seksualny.

Klasyczne materace sprężynowe przez swoją konstrukcję dość łatwo dają się wprawić w ruch. Dzięki temu będą dobrym wyborem dla osób, które szybko się męczą i trudno im utrzymać rytm podczas seksualnych zbliżeń – rozbujane sprężyny nieco w tym pomogą.

Materace sprężynowe z zewnątrz są pokrywane warstwą miękkiej pianki dla pełnej wygody. Mogą to być różne rodzaje pianek, w tym zarówno najczęściej wybierane pianki wysokoelastyczne, jak i nawet tak jak w modelu Hilding Makarena – termoelastyczna pianka Visco dopasowująca swój kształt do ciała pod wpływem jego ciepła.

Materace piankowe to dobry wybór dla tych, którzy chcą testować nietypowe pozycje w seksie. Łatwiej na nich stanąć, a przez brak sprężynowej konstrukcji pod stopami nie czuć wówczas twardych, uwierających elementów. Co więcej, materace wykonane z pianki są cichsze – pianka wprawiona w ruch nie wytwarza żadnych dźwięków, przez co bywa wybierana przez osoby nieśmiałe.

Do wyboru są materace wykonane z różnych rodzajów pianek. Model Hilding Foxtrot to propozycja profilowanej pianki HR, podczas gdy Hilding Salsa wykańczany jest warstwą materiału termoaktywnego. Dostępne są również materace lateksowe, w tym model Hilding Melody o ponadprzeciętnej sprężystości i stabilności.

Wybierzcie akcesoria i testujcie nowe pozycje w seksie

Wasz seks stał się nudny i za każdym razem wygląda tak samo? Czas wprowadzić pewne zmiany. Koniecznie rozpocznijcie je od szczerej rozmowy, najlepiej na temat niespełnionych fantazji czy tego, czego chcielibyście spróbować. W wielu sferach życia niespodzianki mogą być dobrym pomysłem, jednak w kwestii seksualności lepiej postawić na rozmowę i upewnić się, że druga osoba również jest chętna na dane aktywności.

Wprowadźcie do życia seksualnego urozmaicenia w postaci gadżetów i różnego rodzaju akcesoriów. Jeżeli nigdy wcześniej nie mieliście z nimi do czynienia, nie musicie rozpoczynać tej przygody od drogich i zaawansowanych zabawek erotycznych. Na początek w zupełności wystarczą małe gadżety wibrujące, olejki do masażu, gry erotyczne podkręcające popęd seksualny, kajdanki, stroje do odgrywania ról, albo seksowna bielizna.

Dla maksymalizacji wrażeń śmiało testujcie nowe pozycje w seksie. Jeśli nie macie pomysłu, poszukajcie go w Kamasutrze lub internecie. Nie bójcie się próbować odważnych, nietypowych, czy wręcz na pozór zabawnych pozycji. Może się okazać, że właśnie ta, która na pierwszy rzut oka wygląda najdziwniej, będzie strzałem w dziesiątkę.

Podczas testowania nowych pozycji, warto wiedzieć, że nie zawsze te, które przypadają do gustu panom, są równie lubiane przez ich partnerki. Panowie deklarują zwykle, że najwięcej satysfakcji odczuwają w pozycji pozwalającej im na pełną obserwację tego, co się dzieje. Dla pań natomiast ważniejszy wydaje się pełen komfort oraz maksimum odczuć.

Dbajcie o związek również poza sypialnią

Pociąg seksualny wcale nie rozpoczyna się w sypialni. Jego pierwsze objawy często zauważyć można już podczas zwykłej rozmowy. Jeśli w Waszym związku brakuje bliskości fizycznej, musicie zadbać także o tę psychiczną, na nowo wzbudzić emocje, a dopiero później wykorzystać je w sypialni.

Troską o związek określa się zwykle poświęcany bliskiej osobie czas, który trudno przecenić. Dużo pracujecie i widujecie się jedynie wieczorami, nie mając już siły na rozmowę? Koniecznie zaplanujcie choć jedno popołudnie w tygodniu, w którym poświęcicie uwagę wyłącznie sobie nawzajem. Jeśli dodatkowo zadbacie o okoliczności i zamiast spędzić dzień przed telewizorem, wybierzecie się na przykład na koncert albo do restauracji, efekt będzie jeszcze lepszy.

Zobacz też

Jak stworzyć romantyczny klimat w sypialni?

Jak stworzyć romantyczny klimat w sypialni?

Jakie tematy poruszyć, by mieć pewność, że Twój partner jest tym jedynym?

Jakie tematy poruszyć, by mieć pewność, że Twój partner jest tym jedynym?

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Jak zwiększyć libido?

Jak zwiększyć libido?

Najlepsze pozycje seksualne dla początkujących

Najlepsze pozycje seksualne dla początkujących

Czy seks w związku jest koniecznością?

Czy seks w związku jest koniecznością?