Dom

Jak wybrać świece do sypialni?

Chcesz, aby Twoja sypialnia stała się przytulna i nabrała charakteru? Stwórz niepowtarzalną atmosferę za pomocą dodatków w postaci świec ozdobnych. Sprawdź, czym się kierować podczas ich zakupu lub jak samodzielnie zrobić świecę.

Świeca ozdobna – jaką pełni rolę w sypialni?

Dzięki dobrze wybranej świecy ozdobnej możesz stworzyć doskonałą atmosferę, sprzyjającą relaksowi. Klimat w tym pomieszczeniu powinien bowiem działać kojąco, odprężać, zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Relaks i wyciszenie się przed snem mają ogromny wpływ na to, jak szybko uśniesz i jaka będzie jakość tego snu. Planując aranżację sypialni, weź pod uwagę stworzenie wysoce funkcjonalnej przestrzeni, ale jednocześnie takiej, która będzie przyjemna dla oka, w której z radością będziesz spędzać czas każdego wieczoru.

Dlaczego uważamy, że świece ozdobne to godny uwagi element dekoracyjny? Ponieważ są piękne same w sobie, a zapalone pozwalają stworzyć niebanalny nastrój pełen przytulnego ciepła. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na świecę zapachową, możesz sprawić, że wkraczając do swojej sypialni, nie tylko zostawisz za jej drzwiami wszystkie troski, ale przeniesiesz się w zupełnie inne miejsce lub odbędziesz podróż w czasie np. do beztroskiego dzieciństwa i babcinego ciasta z cynamonem.

Czym się kierować, wybierając świecę ozdobną?

Z uwagi na wymienione powyżej liczne funkcje, nie wystarczy wrzucić do sklepowego koszyka pierwszej z brzegu świeczki. Należy wziąć pod uwagę jej estetykę, zapach, a także skład.

  • Kształt i kolor świecy

Świeca ozdobna powinna być spójna z wnętrzem, wpisywać się w styl, w którym zostało urządzone. Pamiętaj też, że nadmiar dekoracji może działać przytłaczająco, dlatego w pokoju, w którym znajduje się dużo detali, lepiej sprawdzi się prosta świeca o klasycznym designie. Z kolei do sypialni minimalistycznej, możesz wybrać świecę ozdobną o nietuzinkowym kształcie, mocnym kolorze i wyrazistym zapachu lub umieścić ją w oryginalnym świeczniku. Jeżeli masz łóżko tapicerowane, pamiętaj, by dobrać świecę ozdobną harmonizującą kolorystycznie z ramą i wezgłowiem łóżka. Możesz w związku z tym sięgnąć po świecę w podobnym odcieniu lub takim, który się wyróżni, lecz stworzy z pozostałymi elementami wnętrza spójną kompozycję.

  • Zapach świecy dekoracyjnej

Aranżując nastrojowe miejsce, sprzyjające wypoczynkowi nocnemu, przemyśl dobrze wybór nuty zapachowej. Unikaj drażniących aromatów o działaniu pobudzającym. W sypialni najlepiej sprawdzi się lawendowy, eukaliptusowy, cytrusowy lub jaśminowy aromat do świec. Zimą warto zastosować nieco cięższe aromaty korzenne, które pomogą wprowadzić domowników w świąteczną atmosferę, latem lżejsze o kwiatowych nutach.

  • Skład świecy do sypialni

Duże znaczenie ma wspomniany skład świec ozdobnych. Popularna parafina podczas spalania uwalnia szkodliwe dla zdrowia związki – toluen i benzen. Bezpiecznym wyborem będą na pewno świece z wosku pszczelego lub sojowego. Są neutralne dla człowieka, a także zwierząt domowych.

Naturalna sojowa świeca do sypialni

Coraz częściej wybieraną alternatywą dla świec parafinowych jest świeca sojowa. Jest ona całkowicie bezpieczna dla domowników i środowiska. Jeżeli chcesz mieć pewność, że została wykonana wyłącznie z naturalnych składników, bez sztucznych barwników i aromatów, a przy tym oszczędzić, możesz ją wykonać samodzielnie. Sprawdź w Internecie, jak się robi świece, zaopatrz się w akcesoria do świec i do dzieła! Przygotowanie takiej ozdoby DIY daje wiele możliwości i frajdy. Stwórz świecę w klimacie boho lub elegancką glamour. Możesz ją umieścić w przeźroczystym słoiczku i jeśli masz ochotę, udekorować go wstążką, okleić lub pomalować farbami do szkła.

Kolejną zaletą świecy sojowej jest dłuższa trwałość niż w przypadku świecy parafinowej, a także bezwonność, która czyni ją świetną bazą do wybranego olejku eterycznego.

Ciekawy jest fakt, że wosk sojowy, który kapnie na dywan czy szafkę nocną, można szybko usunąć za pomocą wody z mydłem i nie pozostawia plam.

Świece i inne dodatki w sypialni alergika

W przypadku osób z objawami alergii wziewnej i skórnej należy podejść do organizacji sypialni w szczególny sposób.

Aby stworzyć przytulną atmosferę i wyjątkowy klimat, dowiedz się, jak zrobić samemu świece z hipoalergicznego wosku sojowego lub pszczelego i wybierz subtelny aromat do świec, który nie będzie podrażniał wrażliwego układu oddechowego. Możesz też całkowicie zrezygnować z zapachu. Takie nastrojowe oświetlenie sprawdzi się zdecydowanie lepiej, niż girlandy świetlne, których odkurzanie bywa czasochłonne, a czynność tę trzeba często powtarzać.

Koniecznie pamiętaj o tym, by kupić odpowiedni materac np. Hilding Melody – wykonany z lateksu o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Dobrym pomysłem jest również pokrowiec antybakteryjny, który można regularnie prać, pozbywając się kurzu oraz roztoczy. A co z poduszką? Naturalna poduszka ViscoBio to nie tylko hipoalergiczne materiały, ale także gwarancja optymalnego podparcia dla głowy oraz karku podczas snu, co zapewnia wypoczynek na najwyższym poziomie.

Sypialnia alergika powinna być minimalistyczna, bez zbędnych dekoracji. Jeśli chcesz przechowywać w niej książki, to najlepiej w szklanej gablotce. Zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu. Najlepiej użyj do tego celu higrometru i stosuj odpowiednio osuszacz albo nawilżacz.

Świece w sypialni to jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych. Prezentują się bardzo stylowo, a przy tym zapewniają piękny zapach i klimatyczne światło. Zapalaj je wieczorem, by pomogły Ci się wyciszyć i przygotować do nocnego wypoczynku.