Czy seks w związku jest koniecznością?

Niemal wszyscy zgodzą się ze stwierdzeniem, że jednym z czynników, które sprawiają, że związek jest udany jest seks. Jest to bowiem coś przyjemnego i odprężającego, czynność, której chcemy doświadczać możliwie jak najczęściej. Należy jednak pamiętać, że seks nie jest żadnego rodzaju małżeńskim obowiązkiem.

Dlaczego seks jest ważny?

Każdy indywidualnie określa, jak ważne są dla niego konkretne czynności seksualne i między innymi na tej zasadzie poszukuje partnera. Warto jednak wiedzieć, dlaczego spora część osób utrzymuje, że seks jest niezwykle ważny w relacji.
● Seks jest czynnością, która zbliża partnerów. Regularne współżycie to nie tylko zaspokajanie swoich potrzeb, ale również poczucie silniejszej więzi, intymności i dużo lepszego kontaktu z partnerem. Dotyk osoby, którą kochasz jest idealnym lekiem na stres oraz niepokój, a ponadto z czasem przyczynia się do zwiększenia akceptacji swojego ciała oraz ciała partnera.
● Seks – rzecz jasna – rozładowuje napięcie seksualne. To prozaiczny, ale bardzo ważny powód, dla którego wiele osób uważa, że czynności seksualne są istotne. Seks jest bowiem najprostszym sposobem na rozładowanie popędu seksualnego, czyli naturalnej, biologicznej potrzeby człowieka.
● Seks przyczynia się do redukcji stresu. Specjaliści potwierdzają, że czynności seksualne, a także cała otoczka z nimi związana (dotyk, przytulanie, całowanie) to najlepszy środek uspokajający. Powodują rozluźnienie wszystkich mięśni i poczucie odprężenia, a ponadto gwarantują spokojny sen.

Brak seksu w związku – przyczyny

Seks, choć jest ważny, nie występuje w każdym związku. Istnieją przeróżne powody, dla których takie sytuacje mają miejsce. Pierwszą i bardzo często wymienianą przyczyną jest wycieńczenie, przepracowanie i nadmiar obowiązków. Większość z nas prowadzi bardzo intensywne życie, które codziennie przepełnione jest nowymi wyzwaniami lub przeciwnie – rutyną, która nas męczy. To jednak całkowicie normalne, że po trudnym i bardzo wymagającym dniu nie ma się ochoty na zbliżenia. Bardzo często wymienianą przyczyną braku seksu jest znużenie związkiem, które pojawia się u większości par będących razem od wielu lat. Nierzadko przyczyną niepodejmowania czynności seksualnych jest również poczucie bycia nietrakcyjnym w oczach partnera, czy złe doświadczenia z przeszłości. Nie sposób nie wspomnieć również o osobach, które z wyboru nie podejmują żadnych czynności seksualnych, na przykład ze względu na wiarę lub osobiste decyzje.

Seks w związku nie jest koniecznością

Choć czynności seksualne są dla wielu osób ważne, absolutnie nie są niczyim obowiązkiem. Zbliżenia tego typu powinny być naturalne oraz wiązać się z miłością i chęcią dawania przyjemności, a także radością i pożądaniem. Czynności te nie są zależne od tego, czy związek jest zalegalizowany, czy też nie. To tylko część relacji, nad którą warto pracować, o której trzeba rozmawiać i w kwestii której warto się dotrzeć.

Żadna ze stron w związku nie powinna się zmuszać do czynności seksualnych. Gdy pojawią się problemy na tej płaszczyźnie, należy wspólnie poszukać sposobu ich rozwiązania, a nie wywierać presję na partnerze.

Zobacz też

Jak stworzyć romantyczny klimat w sypialni?

Jak stworzyć romantyczny klimat w sypialni?

Jak zmienić rutynę seksualną w sypialni?

Jak zmienić rutynę seksualną w sypialni?

Jak zwiększyć libido?

Jak zwiększyć libido?

Najlepsze pozycje seksualne dla początkujących

Najlepsze pozycje seksualne dla początkujących

Obniżone libido – co może być jego przyczyną?

Obniżone libido – co może być jego przyczyną?