Zalety i wady poszczególnych metod antykoncepcyjnych

Żyjemy w czasach, w których antykoncepcja przestała być tematem tabu – i całe szczęście! Świadomość na ten temat mimo to powinna być zdecydowanie większa. Warto wiedzieć chociażby podstawy na temat tego, jakie metody antykoncepcyjne istnieją oraz jakie są ich zalety i wady.

Prezerwatywy – najczęściej stosowana metoda antykoncepcji

Prezerwatywa jest niczym innym, jak mechanicznym środkiem antykoncepcji stosowanym przez mężczyzn. Jej ogromną zaletą jest między innymi łatwa dostępność bez recepty – te środki można bowiem kupić wszędzie: w drogerii, w aptece, w kiosku, a nawet na stacji benzynowej. Ponadto, mają natychmiastowe zastosowanie i mogą być łączone z antykoncepcją chemiczną. Najważniejszym atutem tego środka antykoncepcji jest jednak fakt, iż jako jedyny z dostępnych na rynku zabezpiecza przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową, takimi, jak na przykład HIV, WZW B, kiła, czy rzeżączka. Nie jest to jednak oczywiście rozwiązanie bez wad – wiele osób wychodzi z założenia, że prezerwatywy obniżają doznania seksualne, a ponadto jej skuteczność jest uzależniona od dokładnego przestrzegania instrukcji użycia, w tym między innymi od przechowywania ich w odpowiednich warunkach.

Wkładki

Wkładka to metoda antykoncepcji zakładana przez lekarza. Jest to spirala w kształcie litery T, która zostaje umieszczona w jamie macicy i spełnia swoją funkcję przez okres od trzech do pięciu lat. Po upływie tego czasu musi zostać wymieniona. Wkładka jest wykonana z miedzi, czyli materiału, który osłabia ruchliwość plemników, a także ogranicza ich zdolność do pokonania śluzu szyjkowego. W błonie śluzowej macicy na skutek jej założenia powstaje swego rodzaju stan zapalny, który niszczy plemniki i komórkę jajową, a tym samym uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Wśród nich wymienia się wysoką skuteczność, długotrwałe działanie, brak ogólnoustrojowych objawów ubocznych, a także możliwość stosowania u kobiet karmiących piersią. Do wad należy jednak zaliczyć zwiększone ryzyko zapaleń dróg rodnych, konieczność regularnych wizyt u lekarza, czy bóle podbrzusza po założeniu.

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne, pod warunkiem, że są stosowane prawidłowo, są na chwilę obecną najskuteczniejszą metodą zapobiegania ciąży. Leki te zawierają odpowiednio dobrane dawki hormonów płciowych hamujących owulację i uniemożliwiających zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy. W jaki sposób do tego dochodzi? Na skutek przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych konsystencja śluzu szyjkowego zmienia się i staje się nieprzenikliwa dla plemników. Tabletki antykoncepcyjne są chętnie stosowane między innymi ze względu na to, że poza tym, że zapobiegają ciąży, zmniejszają ryzyko nowotworów jajnika i trzonu macicy, a ponadto regulują miesiączki i sprawiają, że stają się one mniej obfite. Do wad należy jednak zaliczyć fakt, iż konieczna jest regularność, tabletki są dostępne wyłącznie na receptę, a ich nieprawidłowy dobór bardzo często może mieć bardzo negatywny wpływ na samopoczucie kobiety.

To oczywiście nie wszystkie metody antykoncepcji, ale trzy zdecydowanie najpopularniejsze. Każda para powinna indywidualnie dojść do porozumienia, z której z nich planują korzystać – warto mieć jednak na uwadze, że zarówno tabletki, jak i wkładki są dobrym rozwiązaniem dla osób przebywających w stałym związku.