Obniżone libido – co może być jego przyczyną?

Ze spadkiem libido od czasu do czasu muszą radzić sobie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jakie są jednak przyczyny takich zmian i jak sobie z nimi radzić?

Libido, czyli co?

Przed określeniem przyczyn wahań libido warto doprecyzować, czym tak naprawdę ono jest. Libido to, najprościej mówiąc, pożądanie lub popęd seksualny. Bardzo często jest opisywane jako nasilona chęć podejmowania czynności seksualnych oraz pojawienie się tego typu myśli. Wysoki poziom libido objawia się zwiększonym ukrwieniem w obrębie narządów płciowych, ich obrzmieniem, a także zwiększoną wrażliwością na dotyk. Choć popęd seksualny u każdego człowieka jest inny, jego nagły spadek zawsze jest tak samo niepokojący.

Dlaczego libido spada?

Choć zdecydowanie częściej mówi się o wahaniach popędu seksualnego u kobiet, u mężczyzn również występuje. Szacuje się, że z tego powodu cierpi około 40% przedstawicielek płci pięknej oraz o połowa mniej przedstawicieli płci męskiej. Z czego zatem wynika spadek pożądania?

Zaburzenia hormonalne. U mężczyzn za spadek libido odpowiada głównie niski poziom testosteronu, który można zaobserwować szczególnie w okresie andropauzy. W sferze typowo hormonalnej powodem spadku libido może być również zaburzenie produkcji prolaktyny.
Stres i zmęczenie. Nadmierne napięcie, czy problemy ze snem to nie oklepane wymówki, a prawdziwe przyczyny spadku libido.
Niektóre leki. Brak ochoty na seks bardzo często jest wywoływany przez leki obniżające ciśnienie oraz leki uspokajające. Nie sposób nie wspomnieć również o antydepresantach i lekach psychotropowych.
Choroby. Różnego rodzaju schorzenia ogólnoustrojowe mogą być przyczyną spadku popędu seksualnego. Do chorób, które często objawiają się właśnie w tej sposób należą: cukrzyca, anemia, otyłość, nadciśnienie tętnicze, nadczynność i niedoczynność tarczycy, wirusowe zapalenie wątroby.

Jak radzić sobie ze spadkiem libido?

Sporadycznie występujący spadek libido absolutnie nie jest jeszcze powodem do wizyty u lekarza – do specjalisty należy udać się w momencie, gdy schemat powtarza się już od dłuższego czasu. Przy jednorazowych sytuacjach warto dać organizmowi odpocząć oraz zadbać o zdrową dietę i regularny sen wysokiej jakości, czyli dwa czynniki, które mają bezpośredni wpływ na ogólne samopoczucie. Warto również rozwiązać wszelkie problemy w związku, które mogą prowadzić do zmniejszenia pożądania wobec partnera. W niektórych przypadkach warto również spróbować leków poprawiających sprawność seksualną u mężczyzn, które są dostępne bez recepty.

Spadek libido bywa frustrujący i niepokojący, natomiast warto do tego podejść z zimną krwią. Jak widać, na taki stan rzeczy może mieć wpływ cała masa czynników, z którymi trudno poradzić sobie od razu. Przywracanie popędu seksualnego jest niekiedy długim i żmudnym procesem.

Zobacz też

Jak stworzyć romantyczny klimat w sypialni?

Jak stworzyć romantyczny klimat w sypialni?

Jak zmienić rutynę seksualną w sypialni?

Jak zmienić rutynę seksualną w sypialni?

Jak zwiększyć libido?

Jak zwiększyć libido?

Najlepsze pozycje seksualne dla początkujących

Najlepsze pozycje seksualne dla początkujących

Czy seks w związku jest koniecznością?

Czy seks w związku jest koniecznością?