Dieta pudełkowa – dobra inwestycja, czy strata pieniędzy?

Diety pudełkowe są czymś, co z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. Media społecznościowe są wręcz przepełnione zadowolonymi klientami firm oferujących tego typu produkty, a w ich ofertach stale pojawiają się nowe rodzaje pudełek. Każdemu, kto nie miał jeszcze okazji z nich korzystać nasuwa się jednak jedno zasadnicze pytanie: czy to naprawdę dobra inwestycja, czy może jednak strata pieniędzy?

Dieta pudełkowa – na czym polega?

Dieta pudełkowa to popularna nazwa posiłków przygotowywanych przez catering dietetyczny i dostarczanych do klientów codziennie rano w godzinach porannych. Zazwyczaj paczki są dostarczane pomiędzy godziną 5:00 a 7:00, a w ich wnętrzu znajdują się gotowe, zbilansowane posiłki na cały dzień. W trosce o świeżość dań, każde z nich jest dostarczane w termicznym, szczelnie zamkniętym pudełku, które można ze sobą zabrać wszędzie. Dieta jest wybierana przez klienta indywidualnie – każdy może samodzielnie dobrać wariant, wykluczyć pewne składniki, a także określić kaloryczność i preferowaną liczbę posiłków. Brzmi jak układ idealny, nieprawdaż? Ale czy tak jest naprawdę?

Zalety diety pudełkowej

Atuty diety tego typu przychodzą do głowy niemal automatycznie. Pierwszą z nich jest spora oszczędność czasu, nie tylko na przygotowywanie posiłków, ale również robienie zakupów. Ogromną zaletą takiego sposobu odżywiania jest również różnorodność – nie jest on ograniczony naszymi możliwościami, czy umiejętnościami, a jest ściśle zależny od inwencji twórczej dietetyków pracujących w firmie cateringowej. Co ważne, bardzo często w paczkach znajdują się posiłki, których sami nie przygotowalibyśmy w zaciszu domowym. Ponadto, dieta tego typu jest bardzo skuteczna. Posiłki są rozplanowane w taki sposób, aby były pożywne, dzięki czemu podjadanie w ciągu dnia jest ograniczone, a szansa na osiągnięcie pożądanych efektów – zwiększona. To świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, nielubiących gotować oraz chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Porozmawiajmy o wadach

Jak wiadomo, wszystko ma swoje wady i zalety. Co zatem można zaliczyć do minusów diety pudełkowej? Jest to oczywiście jej cena, która dla wielu osób jest przeszkodą nie do przeskoczenia. Uśredniony koszt dziennego wyżywienia to dla jednej osoby około 50 zł – oznacza to, że miesięcznie trzeba wydać ponad 1500 zł na samo jedzenie. Ponadto, bardzo często jest się w pełni uzależnionym od wybranego cateringu – to od zupełnie obcych nam osób zależy, co dziś zjemy, a także czy jedzenie w ogóle zostanie dostarczone. Warto mieć na uwadze również fakt, iż nie zawsze jest to dobre rozwiązanie dla osób często przemieszczających się w ciągu dnia – wożenie i noszenie ze sobą pudełek po całym mieście, szczególnie w przypadku braku auta, może okazać się bardzo uciążliwe.

Czy warto? Na to pytanie niestety musimy odpowiedzieć sobie sami. Każdy indywidualnie odpowie na pytanie, czy jest w stanie sobie na to pozwolić, czy jego styl życia pasuje do takiego sposobu odżywiania oraz czy jakikolwiek catering dietetyczny dostarczający w jego obszarze spełnia jego oczekiwania.

Zobacz też

Zdrowy styl życia, a profilaktyka raka piersi i innych chorób nowotworowych u kobiet

Zdrowy styl życia, a profilaktyka raka piersi i innych chorób nowotworowych u kobiet

Jak zbudować jadłospis, by mieć pewność, że dieta jest zbilansowana?

Jak zbudować jadłospis, by mieć pewność, że dieta jest zbilansowana?

Tych składników nie może zabraknąć w Twojej diecie!

Tych składników nie może zabraknąć w Twojej diecie!

Dieta z niskim indeksem glikemicznym – najważniejsze zasady

Dieta z niskim indeksem glikemicznym – najważniejsze zasady