Choroby tarczycy – rzadkość, czy chleb powszedni?

Coraz częściej słyszy się o tym, że ktoś cierpi z powodu różnego rodzaju chorób tarczycy. Pojawia się więc pytanie: czy naprawdę jest to aż tak częsta dolegliwość, czy zdarza się, że jest do diagnozowane nieco “na wyrost”?

Tarczyca – co to takiego?

Tak wiele mówi się o tym interesującym gruczole, a stosunkowo mało osób wie, czym tak naprawdę on jest. Tarczyca jest jednym z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Odpowiada za gospodarkę hormonalną i przemianę materii, a ponadto ma wpływ również na funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego i rozrodczego. Gruczoł ten jest zlokalizowany w przedniej części szyi, stąd powiększenie tego obszaru u niektórych osób dotkniętych zaburzeniami tarczycy.

Liczby nie kłamią

Specjaliści szacują, że problemy z tarczycą dotykają ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Mówi się jednak, że nawet połowa z nich może nie wiedzieć o swojej chorobie. Wynika to z faktu, iż objawy różnego rodzaju chorób tarczycy bardzo często są mylone ze zwykłym przemęczeniem, które dotyka każdego z nas w dzisiejszych czasach. Do najpopularniejszych objawów należy bowiem między innymi osłabienie, nadmierna senność, łatwe marznięcie, nerwowość, uczucie gorąca, czy przyrost masy ciała. Endokrynolodzy są zdania, że zaburzenia czynności tarczycy mogą dotyczyć aż 22% Polaków, a zdecydowana większość osób dotkniętych tym problemem to kobiety.

Dlaczego praca tarczycy tak często jest zaburzona?

Wiadomo już, że choroby tarczycy naprawdę są diagnozowane coraz częściej, a trend z dużym prawdopodobieństwem pozostanie rosnący. Dlaczego jednak tarczyca choruje? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ przyczyn takiego stanu może być cała masa. Do zaburzeń może doprowadzić zapalenie tarczycy, radioterapia w okolicy szyi, przyjmowanie niektórych leków, czy wrodzona niedoczynność opisywanego gruczołu. Najpopularniejszymi przyczynami chorób tarczycy w naszym kraju jest jednak choroba Gravesa (choroba o podłożu autoimmunizacyjnym), a także wole guzkowe toksyczne, które powstaje w wyniku niedoboru jodu

Poznaj najczęściej występujące objawy chorób tarczycy 

Jak już wcześniej wspomniano, zdecydowana większość objawów, jeśli chodzi o choroby tarczycy, to objawy niespecyficzne i niejednoznaczne. Oznacza to, że bardzo często są bagatelizowane lub mylone z innymi schorzeniami, dlatego postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia bywa czasochłonne. Objawy wynikają jednak głównie ze zwolnienia (przy niedoczynności) lub przyspieszenia (przy nadczynności) pracy organizmu – ogólne zmęczenie, nadmierna senność i wysuszona skóra, włosy oraz paznokcie, a także chudnięcie przy zwiększonym apetycie, zwiększona potliwość, czy trudność w skupieniu uwagi to problemy, z którymi osoby dotknięte zaburzeniami pracy tarczycy muszą się zmagać na co dzień.

Fakt, iż choroby tarczycy są tak częste nie jest równoznaczne z tym, że można je bagatelizować. Ich występowanie może mieć bowiem bardzo negatywny wpływ na jakość życia, dlatego badanie TSH i FT4 powinno odbywać się cyklicznie, w ramach profilaktyki.

Zobacz też

Problemy z tarczycą – najpowszechniejsze zaburzenia hormonalne u kobiety

Problemy z tarczycą – najpowszechniejsze zaburzenia hormonalne u kobiety