Rak piersi – poznaj jego pierwsze objawy

Nowotwór już od jakiegoś czasu jest traktowany jako choroba cywilizacyjna. Nikogo nie dziwi już, że tak wiele osób każdego dnia poddaje się chemioterapii. My, kobiety, jesteśmy narażone na jeden z bardziej niebezpiecznych nowotworów: raka piersi.

Przyczyny raka piersi

Bezpośrednią przyczyną wywołującą raka piersi jest niekontrolowane namnażanie się wadliwych komórek nabłonkowych gruczołu piersiowego. Komórki te na wczesnych etapach rozwoju formują guzek, który może być wyczuwalny przez pacjentkę. Zmiana pierwotna w większości przypadków pojawia się ćwiartce piersi znajdującej się najbliżej okolicy dołu pachowego. Od 5 do 10% przypadków raka piersi uwarunkowana jest genetycznie.

Objawy raka piersi

Nowotwór piersi jest na tyle podstępny, że w pierwszym stadium z reguły przebiega zupełnie bezobjawowo. Jeśli zostaje rozpoznany na tym etapie, zazwyczaj odbywa się to zupełnym przypadkiem, na przykład dzięki samokontroli przeprowadzanej przez pacjentkę. Inne objawy w większości przypadków pojawiają się dopiero na dalszym etapie zaawansowania choroby, czyli wtedy, gdy skuteczne leczenie jest już znacznie utrudnione. Co zatem powinno wzbudzić niepokój? Najczęstszymi sygnałami alarmowymi są:

  • zmiana kształtu brodawki sutkowej (wciągnięcie brodawki do środka piersi),
  • zaczerwienienie skóry piersi i jej zwiększone napięcie,
  • wyciek z brodawki sutkowej, często wyciek zawierający krew,
  • ból piersi lub ból w okolicach dołu pachowego.

Samobadanie sposobem na zauważenie pierwszych objawów

Jak już wcześniej wspomniano, rak piersi w początkowym stadium bardzo często jest wykrywany przez kobiety podczas samobadania. Warto wprowadzić je do swojej rutyny i wykonywać je prawidłowo, by dać sobie szansę na całkowite wyleczenie w przypadku wystąpienia nowotworu. Co zatem należy zrobić, by wykonać je prawidłowo? Najlepiej jest stanąć przed lustrem i opuścić ręce, a następnie podnieść je do góry. Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy węzły chłonne nie są powiększone oraz zbadanie piersi dłonią – najpierw ruchem od góry do dołu, a następnie ruchem okrężnym. Kolejnym etapem powinno być ściśnięcie brodawki oraz sprawdzenie, czy nie wydobywa się z niej jakakolwiek wydzielina budząca wątpliwości. Czynność ściskania brodawki należy powtórzyć w pozycji leżącej.

Profilaktyka raka piersi

Jak dobrze wiadomo, zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć. W tym przypadku profilaktyka opiera się głównie na wyeliminowaniu czynników ryzyka, czyli stosowaniu zbilansowanej diety oraz regularnej aktywności fizycznej. Nie sposób nie wspomnieć również o regularnych badaniach profilaktycznych – wśród nich wymienia się między innymi opisaną wcześniej samokontrolę, a także, u kobiet po 50. roku życia, mammografię wykonywaną raz na dwa lata.

Zobacz też

Zdrowy styl życia, a profilaktyka raka piersi i innych chorób nowotworowych u kobiet

Zdrowy styl życia, a profilaktyka raka piersi i innych chorób nowotworowych u kobiet