Szczepienia przeciw HPV – czy naprawdę są skuteczne?

Szczepienia przeciw HPV już od jakiegoś czasu są tematem dość kontrowersyjnym. Dlaczego należy się na nie szczepić i czy naprawdę są skuteczne? O tym w dzisiejszym artykule.

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego

Wirus HPV jest wirusem, w przypadku którego ryzyko rozwinięcia się zmian nowotworowych jest duże. W wyniku zakażenia zajęte zostają komórki podstawne naskórka i nabłonka płaskiego. Wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony na dwa sposoby: przez kontakt z naskórkiem oraz przez kontakty seksualne. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi jednak przez kontakty seksualne. Infekcja ta często przebiega całkowicie bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jeśli zakażenie nastąpiło przez naskórek, rozwijają się zmiany skórne, czyli kurzajki, które najczęściej występują na stopach i dłoniach. W przypadku zakażenia drogą płciową zmiany chorobowe są zlokalizowane w okolicach intymnych. Mają one postać grudek i brodawek i – w zależności od przypadku – mogą mieć różny stopień nasilenia.

Wszystko, co musisz wiedzieć o szczepieniach przeciw HPV

Szczepionki przeciw HPV zostały wprowadzone w 2006 roku, a obecnie są stosowane w 80 krajach, w tym również w Polsce. Są przeznaczone dla dorosłych kobiet i dziewcząt od 9. roku życia. Szczepienie to niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia, dlatego zaszczepić powinna się każda osoba, u której nie występują przeciwwskazania. Mają one udowodnioną skuteczność w zapobieganiu zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego, a badania wskazują, że zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy nawet o 70%. Co ważne, organizm jest w pełni chroniony dopiero po przyjęciu trzech dawek szczepienia. Iniekcje wykonuje się w odstępie dwóch i sześciu miesięcy od pierwszego zastrzyku. Badania wskazują również, iż skuteczność szczepionki jest wyższa w momencie, gdy jest podana kobietom przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Czy szczepienie przeciw HPV jest bezpieczne?

Nie ma powodów do obaw w kwestii bezpieczeństwa szczepienia przeciw HPV. Szczepionki są uznawane za w pełni bezpieczne, a po wielu latach stosowania nie odnotowano, aby przyczyniały się one do wystąpienia chorób autoimmunizacyjnych, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, czy udaru mózgu. Ponadto, nie mają wpływu na czynność jajników i nie prowadzą do trudności z zajściem w ciążę.

Jak widać, szczepienia przeciw HPV mają sens i nie powinno się ich omijać. Wirus brodawczaka ludzkiego jest bowiem jedną z najczęstszych, bardzo niebezpiecznych infekcji wirusowych.