Co suplementować, by cieszyć się długim i zdrowym życiem?

Suplementacja staje się coraz bardziej rozpowszechniona. To bardzo dobry trend – każdy, zależnie od pory roku, stosowanej diety, czy stanu zdrowia powinien uzupełnić dietę w pożądane dla zdrowia składniki. Co zatem warto wziąć pod uwagę wybierając suplementy dla siebie?

Witamina D

Polskie społeczeństwo zmaga się z powszechnym niedoborem witaminy D. Z czego to wynika? Oczywiście ze stosunkowo małej ilości słońca w ciągu roku oraz niewielkiej ilości spożywanych ryb tłustych. Niedobór witaminy D jest jednak stanem, którego należy za wszelką cenę unikać – może się bowiem przerodzić w osteoporozę, czy krzywicę. Witamina ta jest kluczowa dla odpowiedniego funkcjonowania koścca, a jej niedobór może prowadzić do powstawania infekcji związanych z niedoborem odporności, chorób metabolicznych, chorób układu krążenia i cukrzycy. Dawka przyjmowanej witaminy D powinna być dobrana na podstawie takich kryteriów, jak wiek, masa ciała oraz wielkość niedoboru.

Witamina C

Witamina C działa przeciwutleniająco, uczestniczy w tworzeniu kolagenu, a ponadto przyczynia się do utrzymania mocnych zębów i dziąseł. To jednak nie wszystko – jest to witamina, która ułatwia wchłanianie żelaza i uruchamia wiele enzymów. Nic więc dziwnego, że kwas askorbinowy jest uznawany za jeden z najważniejszych składników potrzebnych organizmowi. Warto mieć jednak świadomość, że suplementacja witaminy C powinna być ograniczona – jej nadmierne spożycie prowadzi do zakwaszenia moczu, a w efekcie do tworzenia się piasku i kamieni nerkowych.

Witaminy z grupy B

Witaminy należące do grupy B są najliczniejszą grupą witamin rozpuszczalnych w wodzie. Z racji tego, iż organizm nie magazynuje ich naddatków, powinny być dostarczane w odpowiedniej dawce każdego dnia. Dlaczego? Ponieważ to właśnie one biorą udział w prawidłowym przebiegu wielu procesów, a ich niedobór prowadzi do licznych stanów chorobowych. Witaminy z grupy B powinny suplementować przede wszystkim te osoby, które są narażone na ich niedobory – mowa między innymi o wegetarianach i weganach, kobietach ciężarnych, ludziach starszych i pacjentach przyjmujących niektóre leki.

Antyoksydanty

Antyoksydanty, czyli witamina A i E to substancje, które warto suplementować szczególnie latem. Wynika to z faktu, iż to właśnie w tym okresie skóra jest bardziej narażona na promieniowanie słoneczne. Promieniowanie UV sprawia, że cząsteczki chemiczne rozpadają się i uwalniają między innymi wolne rodniki, które prowadzą do zniszczenia wielu struktur zbudowanych z białek, lipidów, czy cukrów.

Wybór odpowiedniego zestawu witamin zależy od wielu czynników. Warto mieć na uwadze, że dużą rolę odgrywa również płeć osoby zainteresowanej suplementacją – odmienna gospodarka hormonalna ma w tym przypadku znaczenie.

Zobacz też

Tych składników nie może zabraknąć w Twojej diecie!

Tych składników nie może zabraknąć w Twojej diecie!