Jak radzić sobie z przeziębieniem?

Przeziębienie to problem, który cyklicznie dotyka każdego z nas. Choć złe samopoczucie spowodowane przez różnego rodzaju wirusy zazwyczaj nie jest niczym poważnym, potrafi skutecznie pokrzyżować plany. Jak zatem postępować, gdy doszło do infekcji oraz co zrobić, by jej zapobiegać?

Przeziębienie – jak go uniknąć?

Przeziębienie to wynik infekcji wirusowej. Wirusy odpowiedzialne za przeziębienie rozprzestrzeniają się bardzo łatwo, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by zminimalizować ryzyko pojawienia się ich. W tym celu należy:

  • unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi,
  • dbać o higienę, szczególnie o higienę dłoni,
  • unikać wychłodzenia oraz przemoczenia ubrań i ciała,
  • w sezonie infekcji unikać dużych skupisk ludzi,
  • wzmacniać odporność organizmu za pomocą leków i suplementów diety.

Skąd wiadomo, że infekcja jest przeziębieniem?

Niestety nie jest to łatwe – objawy występujące przy przeziębieniu są charakterystyczne również dla innych infekcji. Przeziębienie zaczyna się mało dynamicznie, a jego cechą charakterystyczną jest brak gorączki lub niska gorączka. Osłabienie organizmu jest umiarkowane i przemijające, a najbardziej uciążliwymi objawami jest kichanie i kaszel, rzadziej ból głowy. Grypa ma z kolei gwałtowny początek, chory w czasie jej trwania musi zmagać się z wysoką gorączką i znacznym osłabieniem. W tym jednak przypadku rzadko kiedy chory ma kaszel, czy katar, ale ból głowy występuje często i bywa bardzo dokuczliwy.

Co zrobić, gdy dojdzie do przeziębienia?

Pierwszą i najbardziej skuteczną reakcją na przeziębienie powinno być zadbanie o przynajmniej kilka dni odpoczynku w domu. Należy spędzać w łóżku jak najwięcej czasu, nawadniać organizm, nawilżać powietrze i dbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Świetnym rozwiązaniem jest również stosowanie inhalacji kilka razy dziennie – doskonale sprawdzają się te wykonane z użyciem NaCl lub pary wodnej. Tego typu zabiegi nawilżają drogi oddechowe i rozrzedzają wydzielinę z nosa i z dróg oddechowych. Leki na przeziębienie są skuteczne i dostępne bez recepty. Wystarczy poprosić osobę najbliższą o to, aby odwiedziła aptekę i poprosiła farmaceutę o lek dostosowany do objawów dokuczającej infekcji. W wielu przypadkach nie obędzie się bez środków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych – to właśnie ich zadaniem jest hamowanie produkcji związków odpowiedzialnych za rozwój objawów infekcji.

Nieocenioną pomocą w leczeniu infekcji są również typowo domowe metody – mleko z miodem i cytryną, sok malinowy, zioła, czy herbata z dodatkiem imbiru to lekarstwa stosowane od lat, które przy okazji dobrze smakują!