Jak dbać o cerę suchą?

O cerze suchej często marzą Ci, którzy zmagają się z nadprodukcją sebum. Wychodzą oni z założenia, że woleliby mieć suche skórki na twarzy, aniżeli stale męczyć się z wyświecaniem cery. Jak się jednak okazuje, pielęgnacja tego typu skory twarzy również nie należy do najprostszych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o suchej skórze

W pierwszej kolejności warto przekonać się, czy aby na pewno posiadasz suchą skórę. Czym zatem charakteryzuje się taki typ cery? To cera cienka i delikatna, matowa, w wielu przypadkach pozbawiona blasku. Sucha skóra twarzy łatwo ulega podrażnieniom i uszkodzeniom. Można ją rozpoznać przede wszystkim po uczuciu ściągnięcia po umyciu i niemal natychmiastowej chęci sięgnięcia po krem po jakiejkolwiek interakcji z wodą. Ponadto, możesz podejrzewać taki stan również w momencie, gdy w połowie dnia lub po całym dniu Twoja skóra zaczyna się łuszczyć, a zmiany atmosferyczne (mróz, słońce, wiatr) są jej największym wrogiem. Warto wiedzieć, że suchość skóry to nic innego, jak niski poziom jej natłuszczenia – można ją odziedziczyć lub nabyć wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Warto mieć jednak na uwadze, że suchość nie jest tym samym, co odwodnienie, które bardzo często pojawia się w wyniku drastycznych działań w obrębie twarzy.

Pielęgnacja cery suchej krok po kroku

Cerę suchą trzeba traktować z należytą delikatnością, a jednocześnie warto być w swoich działaniach bardzo regularnym. Jakie etapy warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny?

  • Łagodne oczyszczanie ma kluczowe znaczenie. Odpowiednie, delikatne produkty o prostym składzie sprawią, że Twoja skóra będzie dokładnie oczyszczona, a bariera hydrolipidowa pozostanie nienaruszona. Doskonałym rozwiązaniem będą produkty w formie olejków i maseł, a także delikatnych pianek i żeli bez drobinek.
  • Tonizacja to kolejny krok w pielęgnacji, którego nie warto pomijać mając cerę suchą. Użycie tego rodzaju kosmetyku ukoi skórę, przywróci jej prawidłowe pH, a ponadto przygotuje na wchłanianie substancji aktywnych zawartych w dalszych krokach pielęgnacyjnych.
  • Serum nakładane przed kremem to prawdziwy “game changer”! Można je stosować zarówno rano, jak i wieczorem – jest to nieco bardziej skoncentrowany, specjalistyczny kosmetyk, który doskonale radzi sobie z indywidualnymi potrzebami danej cery.
  • Krem do twarzy o bogatej formule i nawilżającym działaniu to must-have. Działa na suchą skórę niczym łagodny, ochronny kompres pozostawiający twarz w doskonałym stanie.
  • Krem z filtrem na dzień to kolejna zasada, której absolutnie nie warto bagatelizować. Ochrona przed promieniami słonecznymi jest szalenie ważna, szczególnie podczas tak ciepłego lata, jakim zaskakuje nas Polska w tym roku.

Tego unikaj mając cerę suchą!

Osoby posiadające suchą cerę powinny za wszelką cenę unikać kosmetyków na bazie alkoholu – ten składnik znajdujący się na jednym z pierwszych miejsc w składzie to prosta droga do podrażnienia i łuszczenia się naskórka. Staraj się nie pocierać skóry swojej twarzy zbyt mocno – do osuszenia w zupełności wystarczy delikatne przykładanie czystego ręcznika. Osoby posiadające skórę suchą powinny również unikać kosmetyków o działaniu matującym, a także trzymać się z dala od solarium i klimatyzowanych pomieszczeń.

Powyższe rady mogą okazać się niezwykle przydatne dla każdego, kogo suche skórki na twarzy doprowadzają do przysłowiowej “białej gorączki”. Nie czekaj ani chwili dłużej – zacznij się do nich stosować i przekonaj się, jak wiele może zdziałać zmiana codziennych nawyków!

Zobacz też

Pielęgnacja cery trądzikowej w pigułce

Pielęgnacja cery trądzikowej w pigułce

Pielęgnacja cery tłustej – co musisz zrobić, by zminimalizować wydzielanie sebum?

Pielęgnacja cery tłustej – co musisz zrobić, by zminimalizować wydzielanie sebum?