Pielęgnacja cery trądzikowej w pigułce

Skóra trądzikowa jest uznawana za jedną z najbardziej problematycznych i to właśnie z jej powodu coraz więcej osób zmaga się z wieloma kompleksami. Co zatem wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji, by cieszyć się dobrym stanem skóry twarzy?

Co wpływa na rozwój trądziku?

Cera trądzikowa to taka, która ma skłonność do pojawiania się na niej charakterystycznych zmian skórnych, takich jak zaskórniki zamknięte, otwarte, grudki, guzy, czy krosty. Po wygojeniu zmian zapalnych na twarzy bardzo często pozostają przebarwienia, a niekiedy nawet blizny potrądzikowe. Na rozwój takiego stanu rzeczy ma wpływ wiele czynników. Jest to przede wszystkim nadmierna produkcja łoju, a także zaburzenia rogowacenia ujść gruczołów łojowych.

Pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku

Po pierwsze: dokładne oczyszczanie. Myć twarz zależy zarówno rano, jak i wieczorem. Ma to bowiem na celu zmycie resztek produktów pielęgnacyjnych, nadmiaru sebum, zanieczyszczeń, a także makijażu. Wieczorem najlepiej stosować oczyszczanie dwuetapowe składające się zarówno z mleczka lub olejku do demakijażu, jak i pianki/żelu do twarzy. Rano w zupełności wystarczy dokładne umycie twarzy za pomocą wspomnianego żelu lub pianki.

Po drugie: tonizacja. Użycie toniku jest najlepszą i najszybszą metodą na przywrócenie fizjologicznego pH skóry. Do tego etapu można użyć zarówno toniku, jak i hydrolatu. Warto pamiętać, że produkt tego typu powinien mieć pH o odczynie kwaśnym, mieszczące się w granicach od 3,5 do 5,0.

Po trzecie: serum. Nie jest to co prawda krok konieczny, ale polecany dla osób z cerą trądzikową. Najlepiej sięgnąć po produkt normalizujący, czyli regulujący pracę gruczołów łojowych i ograniczający wydzielanie sebum. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku będzie serum z niacynamidem.

Po czwarte: nawilżanie. Wiele osób z cerą trądzikową zapomina o tym, że ich buzia również potrzebuje nawilżenia. Odwodniona skóra może bowiem bardzo szybko doprowadzić do zaburzenia bariery hydrolipidowej i pogłębienia się problemów z nadmiernym wydzielaniem sebum. Krem nawilżający powinien mieć jednak lekką konsystencję, aby nie zapychał cery.

Po piąte: krem z SPF. Jest to krok, którego absolutnie nie należy pomijać przez żaden miesiąc w roku. Krem z filtrem jest konieczny przy cerze ze stanami zapalnymi – ograniczenie ekspozycji na promienie UV powoduje bowiem, że ryzyko powstania przebarwień pozapalnych jest małe.

Czego unikać posiadając cerę trądzikową?

Zmian skórnych absolutnie nie powinno się wyciskać. Doskonale wiemy, że jest to kuszące, ale to naprawdę bardzo szkodliwe działanie – w ten sposób jedynie zaogniamy stan zapalny, który stworzył się w okolicy niedoskonałości. Niewskazane jest również nadmierne wysuszanie cery oraz codzienne stosowanie peelingów.

Choć pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwa, odpowiednie skomponowanie składników aktywnych oraz dobór wysokiej jakości kosmetyków mogą zdziałać cuda.

Zobacz też

Jak dbać o cerę suchą?

Jak dbać o cerę suchą?

Pielęgnacja cery tłustej – co musisz zrobić, by zminimalizować wydzielanie sebum?

Pielęgnacja cery tłustej – co musisz zrobić, by zminimalizować wydzielanie sebum?