Przyjaźń na długie lata – czy to możliwe?

Bardzo wiele z nas zna z autopsji sytuację, w której to długoletnia przyjaźń skończyła się… właściwie to dlaczego? Często nawet podstawowe powody nie są znane, bo kontakt po prostu z biegiem lat się urywa. Jak tego uniknąć i co zrobić, by kontynuować tę relację?

Regularne spotkania

Podstawowym błędem popełnianym przez wiele osób jest zakładanie, że utrzymywanie kontaktu jedynie telefonicznego wystarczy. Jasne, bieżące komunikowanie się za pomocą wiadomości tekstowych lub połączeń głosowych jest ważne, ale nie najważniejsze. To regularne spotkania są tym, co wzmacnia więź i sprawia, że relacja wciąż pozostaje wartościowa. Wspólne wyjście na wino wieczorem, czy sobotni, poranny spacer to świetny pomysł. Do tego wspólny wyjazd raz na jakiś czas i można mieć pewność, że ważna dla Ciebie osoba pozostanie w Twoim życiu.

Wsparcie, wsparcie i jeszcze raz wsparcie

W wirze codziennych obowiązków często zdarza się tak, że do przyjaciół odzywamy się jedynie w potrzebie. Najważniejsze w tego typu relacjach jest jednak obustronne staranie. Wiesz, że Twoja przyjaciółka jest chora? Zapytaj, czy nie pojechać dla niej do apteki, nie zrobić zakupów spożywczych, czy nie zaopiekować się jej dziećmi. W ostatnim czasie zepsuł jej się samochód? Poleć jej swojego sprawdzonego mechanika i po czasie zapytaj, czy wszystko jest już w porządku. To małe gesty, które mogą sprawić, że druga strona poczuje się prawdziwie doceniona.

Uważne słuchanie i szczera rozmowa

Co odróżnia przyjaciółkę od zwykłej koleżanki? Przede wszystkim masa wspólnych wspomnień i informacji na temat drugiej strony, o której nie wie nikt inny. Warto jednak pamiętać, że kluczem do budowania trwałej i wartościowej relacji jest nie tylko wspominanie tego, co było, ale również uważne słuchanie o bieżących sprawach. Podobnie wygląda kwestia rozmów – jeśli coś jest nie tak, warto otwarcie mówić o swoich problemach i pozwolić sobie nawzajem pomóc.

Girls just wanna have fun!

Ten cytat ze znanej, popowej piosenki ma w sobie ziarnko prawdy. Prawdziwą przyjaciółką często jest bowiem ta osoba, z którą potrafimy bawić się tak dobrze, jak z nikim innym. Dobrze spędzone imprezy, żarty sytuacyjne i podobne poczucie humoru to najprostszy przepis na to, by druga osoba pozostała w Twoim życiu na długo!

O dobre relacje zwyczajnie warto dbać. Przyjaźń nierzadko jest bowiem cenniejsza i trwalsza od miłości, oczywiście pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Powyższe rady mogą sprawić, że zawsze będziesz miała swoją przyjaciółkę u boku, bez względu na to, w jakim kierunku potoczą się wasze życia.

Zobacz też

Od nienawiści do miłości – czy taka relacja może przetrwać?

Od nienawiści do miłości – czy taka relacja może przetrwać?

Jakie tematy poruszyć, by mieć pewność, że Twój partner jest tym jedynym?

Jakie tematy poruszyć, by mieć pewność, że Twój partner jest tym jedynym?