Pupil w łóżku – sprawdź, jak zadbać o higienę zwierzaka

Wielu z nas swoich pupili traktuje jak członków rodziny i chce spędzać z nimi jak najwięcej czasu. Gdy w naszym domu pojawia się pies, pojawiają się również nowe zasady. Wielu właścicieli decyduje się na wspólny sen z psem. Równie wielu zastanawia się czy jest to zdrowe oraz co można zrobić, by było bezpieczne. Na wszystkie te pytania i wątpliwości postanowiliśmy odpowiedzieć w materiale poniżej. Jednym słowem – sprawdź!

Czy pies może spać w łóżku? Za i przeciw

Według specjalistów nie ma żadnych przeciwskazań by Twój pies spał z Tobą w łóżku. Każdorazowo jest to Twoja decyzja i zależy od Twoich preferencji. Zwolennicy wskazują na zbawiennie relaksujący wpływ wspólnego spania, rozładowanie emocji, budowanie zaangażowania i … ciepło pod kołdrą. Przeciwnicy uważają, że to niehigieniczne a w dodatku niezbyt komfortowe. Postanowiliśmy więc sprawdzić za i przeciw takiej decyzji. Jej ostateczne podjęcie jednak należy tylko do Ciebie.

Zwolennicy uważają, że pies się przywiązuje do człowieka a człowiek do psa. Wspólny więc sen to element budowania więzi i po prostu czysta przyjemność. Psy, tak samo jak ludzie są istotami stadnymi w związku z czym przebywanie – jak również spanie – w grupie jest dla nich i dla nas czymś zupełnie naturalnym. Obecność psa pomaga nam też rozładować emocje. Nie od dziś wiemy, że jako dzieci do snu tuliliśmy misia, który nas uspokajał. Tak samo jest w dorosłym życiu niektórych osób, które posiadając psa przy boku czują się po prostu spokojniej. Głównie więc rolę pierwszoplanową odgrywają tu emocje i głęboko skrywane potrzeby.

Przeciwnicy z kolei wskazują, że wspólny sen jest niehigieniczny, jest więc to przesłanka racjonalna, nie emocjonalna. Dlaczego tak uważają? Pies może mieć bowiem w swojej sierści różnego rodzaju owady a przez to, że nie kąpie się codziennie może być nosicielem bakterii i wirusów a także raczyć nas dosyć nieprzyjemnym zapachem w łóżku (przyda się neutralizator zapachów). Drugim aspektem jaki podnoszą przeciwnicy jest kwestia komfortu i bezpieczeństwa. Mowa tu zwłaszcza o właścicielach dużych psów, którzy jeszcze na początku nie zdają sobie sprawy, jak dużej powierzchni do odpoczynku potrzebuje nasz pupil. Z kolei w przypadku małych ras istnieje ryzyko przygniecenia swojego psa podczas snu ciężarem naszego ciała. Niektórzy przeciwnicy upatrują w zgodzie na wspólny sen też pewnego rodzaju uległości, którą pies może wykorzystać by zdominować właściciela. Ich zdaniem bowiem istnieją w domu strefy, do których nie powinien on mieć wstępu.

Gdy pupil śpi w łóżku, czyli jak dbać o higienę psa

Gdy zdecydujemy się na wspólny sen z naszym psem warto wprowadzić kilka zasad, które pozwolą nam zapanować nad naszym pupilem. Po pierwsze pies powinien mieć poczucie, że to człowiek decyduje, kiedy może on wejść do łóżka. Musimy również nauczyć go schodzić z pościeli na naszą wyraźną komendę.

Pies nie powinien blokować nam również dostępu do łóżka, najlepiej by spał w nogach, między partnerami, jednak nie kładąc się na stopach, by nie blokować przepływu krwi w kończynach. Gdy pies zajmuje miejsce jednego z partnerów, należy w jasny sposób dać mu do zrozumienia by opuścił łóżko.

Należy również zadbać o higienę pupila i po każdym spacerze a także przed wejściem do sypialni i przetrzeć łapki nawilżaną chusteczką i nasmarować poduszeczki łapek specjalnym kremem. Warto również zaopatrzyć się w koc, który będzie wyznaczał obszar psu, na którym może się położyć.

Dlaczego pies chce spać z właścicielem? Kilka powodów

  • Pies jest zwierzęciem stadnym, społecznym i jest przyzwyczajony do odpoczywania w grupie. Tak zaprojektowana jest natura, w której często dziko żyjące psy by zapewnić sobie ciepło śpią obok siebie.
  • Psy instynktownie wybierają przestrzenie na „wzniesieniu” bowiem wtedy wiedzą, że chronią się przed zimnym podłożem. Stąd nasze łóżko wydaje się idealnym miejscem.
  • Pies by mógł się wyspać musi zapaść w fazę REM snu, a więc mieć wygodną, wyciągniętą pozycję. Gdy jest psu zimno ten zwija się w kłębek i nie wypoczywa. Czując ciepło człowieka zyskuje możliwość na zdrowy i relaksujący sen.
  • Pies może być również strachliwy i lękliwy a obecność człowieka sprawia, że czuje się bezpiecznie.

Skutki spania z psem – jakie są?

  • Mniejszy stres. Nie tylko dla psa, ale również dla właściciela. Wspólny sen na właściwości uspokajające a obecność pupila przy boku daje nam poczucie bezpieczeństwa, poprawia nasz nastrój i pozwala budować poczucie pewności siebie. Naukowcy wskazują, że niektórzy ludzie śpiący z psami potrafią szybciej się rozluźnić i szybciej zasypiają. Mowa tu oczywiście o psach spokojnych, nie takich które dokonują co wieczór rewolucji w naszym łóżku.
  • Poprawa nastroju. Wspólny sen to korzyści zarówno dla psa jak i dla człowieka. Dotyk podnosi bowiem poziom oksytocyny a jest to hormon odpowiedzialny za poczucie przywiązania i bliskości. Dzięki niemu obniża się poziom agresji i wzrasta poziom empatii.
  • Jest nam cieplej. Temperatura ciała psa jest bowiem wyższa o 1-2 stopni Celsjusza dzięki czemu stanowią one „naturalny termofor”.
  • Nieprzespane noce. To również jeden ze skutków wspólnego snu, gdy nasz pies się wierci. Psy potrafią też całkiem głośno chrapać. Wszystko to może negatywnie wpłynąć na jakość naszego snu. Dobrym pomysłem jest więc połączenie higieny z łagodzeniem stresu u psów, stosując na przykład szampon uspokajający.

Gdy nie chcesz już spać z pupilem, czyli jak oduczyć psa spania w łóżku?

Gdy chcemy oduczyć naszego psa wspólnego spania w łóżku musimy liczyć się z tym, że nie będzie to łatwy proces. O ile bowiem spanie ze szczeniakiem jest miłe, o tyle spanie z dużym psem może być problematyczne. Dla psów, które przyzwyczaiły się do spania w łóżku nasza decyzja może być niezrozumiała i może budzić uzasadniony protest. Najlepszym rozwiązaniem jest więc niewpuszczanie psa od samego początku do sypialni. Co jednak zrobić, gdy to już się stanie?

Należy zapewnić psu posłanie, które będzie na tyle duże by pies czuł się w nim niejako jak w łóżku. Powinno być dla niego wygodne, bezpieczne (a więc również ciche) i najlepiej, by znajdowało się na lekkim podwyższeniu. Takie posłanie warto ustawić w rogu pokoju, nie bezpośrednio przy kaloryferze czy w miejscu, gdzie występują przeciągi. Pies nie powinien czuć się również wyizolowany od rodziny więc z jego posłania powinien mieć najlepiej widok na nasze łóżko. Można również umieścić w kojcu psa małą i cichą zabawkę, która zajmie go podczas wchodzenia w fazę snu.

Pies w takiej nowej dla niego sytuacji może wielokrotnie powracać do naszego łóżka. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest konsekwencja i cierpliwość w odsyłaniu go na swoje nowe legowisko. Możemy również zastosować kosmetyki uspokajające przed snem takie jak np. mgiełka dla psa.