Na rozruszanie poranna dawka kofeiny – skąd ją wziąć?

Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy. zawarta w niej kofeina naturalnie nas pobudza i dodaje energii na cały dzień. Warto jednak podchodzić do tego tematu z głową i wiedzieć jak i kiedy pić kawę by czerpać z niej energię, a także ogromną dawkę przyjemności jaką jest celebracja picia kawy. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, w którym przybliżamy skąd czerpać energię z kawy, ile zawiera w sobie kofeiny, jaka jest dopuszczalna dawka dzienna oraz gdzie jeszcze możemy znaleźć energetyzujący wpływ kofeiny.

Ile kofeiny ma kawa?

Zacznijmy od tego jakie właściwości wykazuje kofeina. Wpływa ona przede wszystkim pozytywnie na pracę naszego mózgu, poprawia koncentrację, sprawia, że nasza pamięć funkcjonuje sprawniej, a my lepiej skupiamy się na wykonywanych obowiązkach. Doskonale też sprawdza się jako sposób na zmęczenie – już kilka jej łyków pozwala nam stanąć na nogi.

Ile kofeiny znajduje się w danej kawie zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj krzewu kawowca, z którego pochodzą ziarna kawy. Owoce bowiem zebrane z różnych typów roślin mogą różnić się między sobą zawartością kofeiny. Istotne znaczenie ma też rodzaj gatunku kawy. Najbardziej popularne na polskim rynku to arabica i robusta. Większa zawartość kofeiny znajduje się w robuście. Istotny wpływ na intensywność kawy ma również sposób jej wypalania.

Dla przykładu espresso 35 ml i cappuccino o pojemności 250 ml zawierają około 65 mg kofeiny. Kawa parzona o pojemności 200 ml to około od 70 do 140 mg kofeiny w zależności od zastosowanych proporcji wody i kawy. W kawie rozpuszczalnej o pojemności 250 ml znajdziemy dawkę 50-80 mg kofeiny, z kolei bezkofeinowa kawa o tej samej pojemności będzie zawierać tylko 1-7 mg kofeiny.

Dzienna dawka kofeiny – ile można jej przyjąć?

Specjaliści wskazują, że bezpieczna dawka kofeiny w skali doby dla osoby dorosłej wynosi 300 do 400 mg. Większe dawki mogą prowadzić do przedawkowania bądź zatrucia kofeiną. Jakie są skutki niepożądane? Gdy dostarczymy do naszego organizmu zbyt dużo kofeiny, możemy odczuwać nerwowość, problemy z koncentracją, zawroty głowy, problemy ze snem lub silne pobudzenie.

W przypadku kobiet w ciąży specjaliści wskazują, że nie powinny one przekraczać dawki 200 mg kofeiny dziennie. Kawa w rozsądnych dawkach wykazuje prozdrowotne działanie, warto jednak pilnować by w poszukiwaniu zdrowia nie przesadzić z jej ilością.

Kofeina w herbacie – jaka to dawka?

W herbacie, poza kofeiną znajdziemy również substancje o nazwie teina. Pomimo tego, że teina pod względem chemicznym jest tym samym, co kofeina, to jednak wykazuje nieco inny wpływ na nasz organizm. Kofeina zawarta w kawie wchłania się już w żołądku, w związku z czym dosyć szybko obserwujemy jej działanie. Możemy to nazwać „kopem energetycznym”. Z kolei teina zawarta w herbacie przyswajana jest dopiero w jelitach, przez to znacznie wolniej dostaje się do naszego krwioobiegu, a zatem jej działanie pobudzające trwa dłużej niż w przypadku kofeiny.

W zależności od rodzaju herbaty mówimy o różnych stężeniach teiny/kofeiny. W herbacie białej w standardowym kubku mieszczącym około 250 ml znajdziemy około 15 mg substancji pobudzającej w tym wypadku kofeiny. Jest to najmniej pobudzająca herbata i możemy ją pić po południu lub wieczorem. W zielonej herbacie znajdziemy do 30 mg kofeiny, a w herbacie czerwonej około 37 mg. Obie więc są delikatnym sposobem na pobudzenie i mogą być pite od poranka do wieczora. Herbata czarna w standardowym kubku dostarczy nam aż 47 mg kofeiny. Na uwagę zasługuje również yerba mate, która powstaje z innego krzewu niż herbaty i zawiera znacznie więcej kofeiny. W standardowym kubku znajdziemy aż 85mg kofeiny. To więcej niż w pojedynczym espresso!

Czekolada z kofeiną – jakie ma działanie?

Taka czekolada wykazuje zbliżone działanie do mocnego espresso lub napoju energetycznego. Wysoka zawartość kofeiny pochodzi z naturalnego kakao orzeszków koli i kawy. Taka skoncentrowana dawka energii solidnie pobudza nasz organizm zwiększając koncentrację a także prowadząc do szybszej regeneracji po wysiłku fizycznym jak i psychicznym, A to za sprawą teobrominy w składzie.

Yerba mate, zielona herbata i inne produkty z kofeiną

Jak wspominaliśmy już wcześniej yerba mate i zielona herbata zawierają również kofeinę i wykazują właściwości pobudzające, niemniej jednak zawierają one również dodatkowe substancje i związki które mają korzystny wpływ między innymi na nasz metabolizm i utratę wagi, stąd są często tak chętnie wybieranymi naparami jako alternatywa wobec kawy. Dodatkowo wykazują działanie przeciwnowotworowe i przeciwbakteryjne.

Yerba mate zawiera kwasy kawoilochinowe i saponiny a także zdecydowanie więcej przeciwutleniaczy niż zielona herbata, w tym zwłaszcza kwas chlorogenowy. Z kolei głównym antyoksydantem w zielonej herbacie są katechiny.

Wyboru napoju często dokonujemy też pod względem smaku. Trzeba przyznać, że yerba mate ma dosyć specyficzny smak. Możemy ją stosować jako zamiennik kawy o poranku, z kolei w ciągu dnia możemy wypić filiżankę zielonej herbaty, która również dostarczy nam odpowiedniej dawki energii.

Ten kto nie próbował do tej pory yerba mate powinien to zrobić, by samodzielnie ocenić czy walory smakowe które doceniają setki tysięcy ludzi na całym świecie, są zbieżne z naszymi gustami i oczekiwaniami.