Dom

Wspieraj planetę prostymi czynnościami. Sprawdź jak!

Nasza planeta zmaga się z wieloma problemami związanymi z zanieczyszczeniem środowiska i ze zmianami klimatu, a wiele z tych trudności wynika z działań człowieka. Jednak każdy z nas może wprowadzić proste zmiany w swoim stylu życia, które mogą wywierać korzystny wpływ na ochronę środowiska. W tym artykule omówimy kilka prostych czynności, które warto wykonywać, aby wspierać planetę. Omówimy różne sposoby na zmniejszenie zużycia wody i energii, wykorzystanie bardziej ekologicznych produktów do aranżacji swojego mieszkania, czy redukcję odpadów. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jakie proste kroki możesz podjąć, aby wzmocnić wysiłki na rzecz ochrony środowiska i przyczynić się do lepszej przyszłości dla naszej planety.

Proste, codzienne czynności

Wielkie zmiany rozpoczynać możemy od najprostszych czynności. Nie musimy od razu zakładać masowego ruchu ekologicznego czy poświęcać całego życia na sprawy związane z klimatem, by pomóc naszej planecie. Wystarczą zwykłe, codzienne gesty i zmiana niektórych przyzwyczajeń, by żyć bardziej ekologicznie. Przejście na bardziej zieloną strefę życia można zacząć od zmiany nawyków. Spróbujmy wstawać nieco wcześniej i zamiast przebijać się przez poranne korki autem, wsiąść w publiczne środki transportu. Może okazać się, że to nie tylko oszczędzimy na benzynie, ale też dojedziemy na miejsce szybciej!

Innym prostym nawykiem, który może wejść nam w krew, jest wybieranie picia wody z kranu zamiast tej butelkowanej. Oczywiście, zanim napijemy się takiej wody, upewnijmy się, że jest ona zdatna do spożycia – nie wszystkie miasta i kraje gwarantują dostęp do bezpiecznej wody. Jeśli wybierzemy napój butelkowany, zadbajmy o recykling pozostałych po nim odpadów. Innymi przyzwyczajeniami związanymi z wodą, które warto wprowadzić do swojego życia, jest wymienienie wanien pełnych wody na szybkie i bardziej ekologiczne prysznice, czy zakręcanie kranu podczas mycia zębów. To wszystko niewielkie sprawy, które mogą przynieść jednak ziemi ogromne korzyści.

Warto zwrócić uwagę także na zużycie energii w domu czy w naszym miejscu pracy. Kiedy staniemy się bardziej uważni na ten problem, szybko zauważymy, jak często zostawiamy włączone światło wychodząc z pomieszczenia, czy w kółko podgrzewamy wodę w czajniku, zapominając o późniejszym zalaniu nią herbaty. Często ignorujemy także to, że zza okna do pomieszczenia wpada jeszcze sporo dobrego do pracy światła naturalnego, i zamieniamy je na sztuczne oświetlenie. Dobrym sposobem na wprowadzenie energooszczędności do swojego życia jest zamienienie zwykłych żarówek na LEDy. Nie tylko zużywają one mniej prądu, ale też są trwalsze, dzięki czemu produkuje się mniej trudnych do recyklingu śmieci. Inną metodą, która sprawia, że żyjemy bardziej eko i widzimy mniejsze kwoty na rachunkach za energię, jest wybieranie sprzętów elektronicznych o wyższych klasach energooszczędności. Pralki, lodówki, telewizory czy nawet monitory mogą pobierać mniej prądu i być bardziej przyjazne dla klimatu. Dlaczego więc nie wybrać właśnie ich?

Postaraj się ograniczyć liczbę odpadów

Ogranicz liczbę produkowanych śmieci. Łatwo mówić, prawda? Codziennie używamy przecież setek przedmiotów, które po pewnym czasie się zużywają, a przez nasze ręce przechodzą dziesiątki jednorazowych opakowań. Jak więc możemy je ograniczyć? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by podchodzić rozsądnie do zakupów. Wybierajmy się na nie z własną, wielorazową siatką, dzięki której nie będziemy musieli płacić za jednorazowe reklamówki. Kupując owoce czy warzywa nie pakujmy każdego z nich do osobnej plastikowej siatki. Większość z nich jest czysta i zabezpieczona najlepszym opakowaniem, w jakie wyposażyła je sama natura – czyli skórką. Zwracajmy też uwagę na to, w co zapakowane są produkty, które kupujemy. Sięgajmy nie tylko po plastikowe butelki, ale także szklane flaszki, które można zwrócić do punktów skupu. Zwracajmy także uwagę na produkty opakowane jedynie w papier, który łatwo się rozkłada i często jest wykorzystywany do produkcji nowej partii papieru.

Innym sposobem na ograniczenie liczby odpadów jest wybieranie trwalszych produktów, czyli tych wykonanych z dobrej jakości materiałów w certyfikowanych fabrykach. Dobrym przykładem ekologicznego działania poprzez dokonywanie mądrych wyborów jest kupienie bawełnianej czy lnianej pościeli. Produkcja tych materiałów nie jest szkodliwa dla planety, a my śpiąc w nich podnosimy higienę swojej sypialni i zdrowie skóry. Co więcej, jeśli będziemy odpowiednio pielęgnować swoją pościel, czyli przykładowo prać ją we wskazanej przez producenta temperaturze, zostanie ona z nami na długi, długi czas. Kiedy miną już lata jej świetności i będziemy chcieli wymienić ją na nowy komplet, ona nadal będzie mogła służyć nam jako ekologiczna ściereczka.

Produkcja śmieci wynika też z nieprzemyślanych zakupów i ślepego podążania za trendami. Kompulsywnie dobierając dodatki do swojego mieszkania, wybierając nietrwałe i tanie meble z supermarketów czy zabierając się za remont w każdym sezonie również szkodzimy planecie. Starajmy się wybierać ponadczasowe wyposażenie i elementy wyposażenie wnętrz, które będą mogły zostać z nami przez długie lata. Dla przykładu, jeśli zdecydujemy się na zakup klasycznej ramy łóżka i wyposażymy ją w dobrze dobrany do naszych potrzeb materac, to będziemy mogli cieszyć się tym zakupem nawet przez kilkanaście lat.

Wybieraj ekologiczne produkty na co dzień

Bardziej zrównoważony i ekologiczny lifestyle to nie tylko wielkie decyzje zakupowe i zmiana wystroju całego wnętrza, ale też proste decyzje podejmowane na co dzień. Dbać o planetę możemy przykładowo sięgając po te środki czystości czy kosmetyki, które oznaczone są jako ekologiczne i neutralne dla środowiska naturalnego. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, by przeciwko nawet najdrobniejszym plamom i zabrudzeniom stosować mocne środki chemiczne, które poradzą sobie z nimi w okamgnieniu. Nie myślimy jednak o tym, gdzie następnie trafiają cząsteczki tych środków. Zatruwają one wody gruntowe i zbiorniki wodne, powracając do nas nawet w uprawianych warzywach i owocach. Możemy tego uniknąć, decydując się na zakup łagodnych detergentów oraz mycie bardziej tradycyjnymi sposobami. Dobrze jest ponownie zaprzyjaźnić się z szarym mydłem, kwaskiem cytrynowym, sodą oczyszczoną i zwykłym octem. To niezawodna grupa substancji, które radzą sobie z odkamienianiem, odplamianiem i przywracaniem świeżości dosłownie wszystkiego, z czym się zetkną. Ich użycie jest bezpieczne dla zdrowia i środowiska, a także o wiele tańsze niż większość sztucznych detergentów dostępnych na rynku. Może to pora na powrót do higienicznej przeszłości?

Zazieleń swój dom i ogród

Kolejną prostą czynnością, która może przynieść naszej planecie wiele pożytku, jest zazielenianie przestrzeni wokół siebie. Najprostszym zadaniem jest ukwiecenie własnego mieszkania, balkonu czy tarasu. Wprowadzenie roślin doniczkowych do wnętrza jest świetnym pomysłem na ożywienie go i nadanie mu ciekawego charakteru. Oprócz tego, to także rozwiązanie wspomagające nasze zdrowie – wiele roślin nie tylko produkuje niezbędny do życia tlen, ale także oczyszcza powietrze. Jeśli zdecydujemy się na zakup bluszczu, sansewierii czy skrzydłokwiatu i posadzimy je w glinianej doniczce, która przepuszcza powietrze, będziemy mogli oddychać zdrowym i czystym powietrzem.

Dobrym pomysłem jest także zamienienie balkonu czy tarasu na prawdziwy gąszcz roślin. Wiele bloków straszy pustymi, szarymi balkonami, na których jedynym śladem życia są pióra gniazdujących tam gołębi. Jeśli zamienimy swój balkon w zieloną oazę, pozytywnie wpłyniemy nie tylko na estetykę własnego wnętrza, ale też dekorację całego budynku. Czy jednak kwestia zdobności roślin to jedyny powód ku temu, by prowadzić uprawy na własnym balkonie? Zdecydowanie nie. To także świetny sposób na uzyskanie naturalnych i świeżych warzyw czy ziół w swojej kuchni. Większość balkonów, nawet tych najmniejszych, wystarczy do wyhodowania własnych rzodkiewek, groszku, truskawek czy pomidorów. Z łatwością założymy tam też uprawę pietruszki, aromatycznej bazylii czy niezbędnego w kuchni polskiej koperku. To ekologiczne i smaczne źródła witamin i minerałów, które smakują najlepiej na świecie dzięki trosce, którą poświęciliśmy by je wyhodować. Uprawy na balkonie mają jeszcze jeden atut – są naturalnym miejscem odpoczynku i zbierania pokarmu dla zapylaczy. Dziś coraz częściej mówi się o tym, jakim problemem dla przyrody jest wymieranie pszczół czy trzmieli. Sadząc miododajne rośliny przyczyniamy się do wzrostu ich populacji, a tym samym poprawiamy nasz ekosystem.

Jeśli chcesz żyć bardziej eko, dbaj o retencję wody. Z roku na rok nasz klimat staje się coraz bardziej suchy, a my niemal każdego lata borykamy się z pożarami lasów czy upalnymi temperaturami. Możesz dołożyć swoją cegiełkę do dbania o zasoby wodne. Jeśli masz odkryty kąt na balkonie czy własny ogród, zbieraj tam deszczówkę. Taka woda świetnie nadaje się do podlewania ogródka i pozwala oszczędzić na rachunkach. Jeśli masz własny trawnik, nie strzyż go jak najkrócej. Pozostaw nieco dłuższe, zielone źdźbła, które uchronią trawnik przed przesuszeniem w najgorętsze dni. Sadź też naturalne łąki kwietne, które świetnie radzą sobie z zadaniem magazynowania wody. W wielu sklepach znaleźć dziś można specjalne mieszanki kwietnych ziarenek czy nawet kwietne bomby, które rozrzucać można nie tylko po swoim ogrodzie, ale także w mieście czy w parkach.

Wyposaż swoje mieszkanie w produkty zdrowe dla planety

Także wnętrzarskie dodatki, które ozdabiają nasze mieszkania, mogą być eco-friendly. Przyjrzyjmy się na chwile przechowywaniu. Plastikowe pudła pochowane w szafach mogą zastąpić biodegradowalne i trwałe pudełka kartonowe. Wiele z nich znajdziemy w fantazyjnych wzorach, które dodatkowo ozdobią nasze wnętrze. Do przechowywania świetnie nadają się także kosze i szuflady wyplecione z trawy morskiej, bambusa czy wikliny. Oprócz tego, że pomieszczą wiele rzeczy i ukryją przed wzrokiem gości niepożądane przedmioty, to jeszcze dodadzą naszym wnętrzom powiewu stylu boho.

Nasze ściany zamiast plastikowych, nudnych figurek ozdobić mogą ciekawe makramy wyplecione z bawełnianych sznurków. Różne kolory włóczek mogą sprawić, że nasze wnętrze będzie spokojne i stonowane, lub przeciwnie – rozbłyśnie wieloma barwami. Do ozdoby ekologicznych wnętrz świetnie pasować będą także dary natury, takie jak szyszki, kawałki kory czy suszone kwiaty. Możemy utworzyć z nich ciekawe kompozycje, które nie tylko będą pięknie wyglądać, ale też napełnią wnętrza przyjemnym, żywicznym zapachem.

Artykuł partnera: sleepinghouse.pl

Zobacz też

Pielęgnacja kołdry – jak o nią dbać, aby służyła latami?

Pielęgnacja kołdry – jak o nią dbać, aby służyła latami?

Wygodna sypialnia z kompleksowym wyposażeniem. Mamy rozwiązanie!
Dom

Wygodna sypialnia z kompleksowym wyposażeniem. Mamy rozwiązanie!

Nowoczesne technologie i naturalne materiały – najlepsze połączenie
Dom

Nowoczesne technologie i naturalne materiały – najlepsze połączenie

Jak wprowadzić zasady feng shui?

Jak wprowadzić zasady feng shui?