Pielęgnacja kołdry – jak o nią dbać, aby służyła latami?

Kołdra to nieodłączny element naszej sypialni, który wpływa na komfort i jakość snu. Powinna być dostosowana do naszych potrzeb i preferencji. Dobrej jakości kołdra może nam służyć przez wiele lat, ale trzeba o nią odpowiednio dbać. Warto zatem wiedzieć, jak ją pielęgnować, aby cieszyć się jej puszystością i ciepłem przez długi czas.


Jaką kołdrę wybrać – dla dziecka, dorosłego, seniora, alergika?

Wybór odpowiedniej kołdry to kluczowy krok w zapewnieniu sobie komfortowego snu i odpowiedniego wypoczynku. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli kołder różniących się wielkością, grubością, materiałem, z jakiego zostały uszyte, a także wypełnieniem. Każda z nich ma swoje wady i zalety, które warto znać. Jaką zatem kołdrę wybrać dla siebie i swoich bliskich?

Kołdra dla dziecka

Kołdra dla dziecka powinna być dostosowana wielkością do wzrostu malca i wielkości łóżka. W sklepach dostępne są kołderki pasujące idealnie do małych łóżeczek dziecięcych. Kiedy szkrab przenosi się do „dorosłego” łóżka, wówczas można wybrać kołdrę jednoosobową o standardowych wymiarach. W przypadku dzieci bardzo ważne jest, aby kołdra była lekka i miękko otulała dziecko podczas snu. Kołdra dziecięca powinna być uszyta z naturalnych, oddychających materiałów np. z bawełny lub bambusa. Także jej wypełnienie powinno być lekkie i delikatne. W przypadku najmłodszych najlepiej sprawdzają się kołderki bawełniane lub z wypełnieniem syntetycznym. W przypadku nieco starszych dzieci i nastolatków można wybrać kołdry puchowe lub wełniane, w zależności od potrzeb cieplnych i preferencji dziecka.

Kołdra dla dorosłego

W przypadku zdrowych osób dorosłych nie ma specjalnych zaleceń dotyczących używanych kołder. Każdy powinien wybrać model idealnie spełniający jego wymagania. Podczas zakupu należy wybrać kołdrę na tyle dużą, aby nas dobrze okryła. Należy zwrócić też uwagę na grubość kołdry. Do wyboru są grube kołdry zimowe i znacznie cieńsze kołdry letnie. Można też wybrać uniwersalną kołdrę całoroczną. Ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest także wypełnienie kołdry. Osobom lubiącym ciepło polecamy kołdry puchowe, wełniane oraz z wypełnieniem syntetycznym. Osoby wolące lżejsze okrycia z pewnością zadowolą cienkie kołdry puchowe lub bawełniane. Podczas zakupu warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego uszyta została kołdra. Powinien być lekki, delikatny i oddychający.

Kołdra dla seniora

Wraz z wiekiem zmienia się nieco termoregulacja organizmu. Seniorzy zazwyczaj mocniej odczuwają chłód. Często ubierają się cieplej niż osoby młodsze. Także nocą wolą cieplejszą pościel. Dlatego wybierając kołdrę dla seniora, warto postawić na nieco cieplejsze okrycie. Doskonale sprawdzą się kołdry całoroczne wypełnione puchem lub wełną. Można też wybrać kołdry składające się z dwóch połączonych kołder letnich, które w razie potrzeby można rozpiąć. Wybierając kołdrę dla seniora, warto zwrócić uwagę także na materiał, z jakiego została uszyta. Powinien być miękki, oddychający i łatwy do utrzymania w czystości.

Kołdra dla alergików

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób boryka się z różnego rodzaju alergiami. Wśród jednych z najczęściej występujących alergenów są kurz oraz roztocza. Nieco rzadziej zdarzają się alergie na puch oraz wełnę. Wybierając kołdrę dla alergika, należy wystrzegać się tych modeli, które mogą wywoływać objawy uczulenia. Najlepiej zrezygnować z naturalnego wypełnienia na rzecz wypełnienia poliestrowego lub silikonowego. Kołdra dla alergika powinna być uszyta z materiałów hipoalergicznych najlepiej naturalnych np. z bawełny lub lyocellu. Szeroki wybór asortymentu znajdziesz na: https://sleepinghouse.pl/84-koldry.

Jak prać kołdrę? Domowe i profesjonalne sposoby pielęgnacji kołdry

Odpowiednia pielęgnacja kołdry może sprawić, że będziemy cieszyć się z niej i jej właściwości przez wiele lat. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od materiału, z jakiego została uszyta kołdra oraz od wypełnienia zależy jej sposób czyszczenia i pielęgnacji.

Wietrzenie

Najprostszym zabiegiem utrzymującym kołdry w doskonałym stanie jest systematyczne wietrzenie. Kołdry należy wietrzyć jak najczęściej niezależnie od tego czy na dworze jest upał, czy mróz. Nie należy wywieszać ich na dworze jedynie wtedy, gdy pada deszcz i mogłaby nasiąknąć wilgocią. Szczególnie zalecane jest wietrzenie kołder podczas mrozów, ponieważ zabieg ten pozwala pozbyć się roztoczy.

Pranie kołdry – domowe sposoby utrzymania kołdry w czystości

Wietrzenie kołder pozwala usunąć z nich nieprzyjemny zapach oraz wymrozić roztocza. Ponadto wystawiona na powietrze kołdra nabiera go i staje się bardziej puszysta. Jednak wietrzenie nie usuwa z okrycia zabrudzeń powstałych podczas codziennego użytkowania. Dlatego co pewien, czas, kiedy naszym zdaniem kołdra tego wymaga, należy ją wyprać lub oddać do czyszczenia. Informacja czy można prać kołdrę w pralce, czy lepiej robić to ręcznie zawsze znajduje się na metce producenckiej. Pranie kołdry w domu jest najwygodniejszym, najtańszym i najlepszym sposobem utrzymania kołdry w czystości. Można to robić na dwa sposoby:

  • Ręczne pranie – kołdry dziecięce oraz lekkie kołdry dla dorosłych można wyprać ręcznie. Do wanny lub dużej miski należy nalać wodę o temperaturze zgodnej z zaleceniami producenta. Do wody należy dodać niewielką ilość detergentu do prania. Następnie wyprać dokładnie kołdrę. Po praniu w detergencie należy ją bardzo dobrze wypłukać, a na koniec delikatnie wycisnąć i wysuszyć.
  • Pranie w pralce – niektóre modele kołder, zwłaszcza te dla dzieci, można prać nie tylko ręcznie, ale również w pralce. Kołdrę należy umieścić w pralce. Do prania używamy delikatnych detergentów. Ustawiamy na program do tkanin delikatnych, uwzględniając temperaturę prania podaną przez producenta. W przypadku niektórych kołder producenci nie zalecają wirowania. Po wypraniu kołdrę należy wysuszyć.

Profesjonalne sposoby utrzymania kołdry w czystości

W przypadku wielu kołder, szczególnie tych, z naturalnym wypełnieniem takim jak wełna czy puch, producenci nie zalecają prania w domowych warunkach. Jeśli mamy taką kołdrę, należy zanieść ją do pralni chemicznej. Tam specjaliści zajmą się jej czyszczeniem. W przypadku kołder puchowych może okazać się, że poza praniem konieczne będzie także wyczyszczenia pierza oraz uzupełnienie go.

Jak prać kołdrę obciążeniową, żeby nie zniszczyć jej właściwości?

Kołdry obciążeniowe, znane również jako kołdry sensoryczne, stały się w ostatnim czasie bardzo modne. Niektórzy terapeuci zalecają je osobom z zaburzeniami takim jak np. ADHD lub spektrum autyzmu. Kołdry tego typu wykorzystywane są głównie podczas zajęć terapeutycznych, aczkolwiek coraz więcej osób używa ich również do okrywania się podczas snu. Okrycia te wykonane są nie tylko z tkaniny i wypełnienia – jak w przypadku zwyczajnych kołder, ale dodawane są do niej specjalistyczne obciążniki. Zazwyczaj są to kulki lub drobiny szkła. Kołdry tego typu nie powinny być prane w domowych warunkach, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Zabrudzoną kołdrę sensoryczną należy oddać do pralni, w której specjaliści przywrócą ją do idealnego stanu.

Gdzie wyrzucić starą kołdrę, czyli co zrobić, kiedy kończy się jej przydatność?

Kiedy kołdra już nie spełnia swojej roli lub jest zniszczona i trzeba się jej pozbyć z domu, warto zrobić to w taki sposób, aby nie szkodzić środowisku. Przede wszystkim kołder nie należy wrzucać do śmietnika z odpadami mieszanymi. Najlepiej oddać ją do punktu zbiórki tekstyliów lub, jeśli jeszcze może być używana, do organizacji charytatywnej. Jeśli kołdra jest w złym stanie, można ją oddać np. do schroniska dla zwierząt, gdzie z pewnością się przyda. Kołdrę można także poddać „kreatywnemu recyklingowi” i przerobić ja np. w ozdobne poduszki.

Pielęgnacja kołdry jest kluczowa dla zapewnienia sobie komfortowego snu i długotrwałego użytkowania. Wybierając odpowiednią kołdrę oraz stosując się do prostych zasad pielęgnacyjnych, możemy cieszyć się jej właściwościami przez wiele lat.

Zobacz też

Poduszka a jakość snu – jak to, na czym śpisz, wpływa na komfort nocnego odpoczynku?

Poduszka a jakość snu – jak to, na czym śpisz, wpływa na komfort nocnego odpoczynku?

Migreny, bóle głowy i ciała – jak się ich pozbyć poprzez odpowiedni wybór elementów łóżka

Migreny, bóle głowy i ciała – jak się ich pozbyć poprzez odpowiedni wybór elementów łóżka

Jak szybko zasnąć w 5, 10, 30 lub 60 sekund?

Jak szybko zasnąć w 5, 10, 30 lub 60 sekund?

Sen w perspektywie kulturowej – wypoczynek w różnych regionach świata

Sen w perspektywie kulturowej – wypoczynek w różnych regionach świata

Leczenie nadwagi – jakie znaczenie odgrywa w nim sen?

Leczenie nadwagi – jakie znaczenie odgrywa w nim sen?

Nauka i zapamiętywanie – jak sen wpływa na konsolidację informacji?

Nauka i zapamiętywanie – jak sen wpływa na konsolidację informacji?