Poduszka a jakość snu – jak to, na czym śpisz, wpływa na komfort nocnego odpoczynku?

Sen odgrywa kluczową rolę w regeneracji organizmu i zachowaniu dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jednakże jakość snu może być mocno zaburzona przez niewłaściwie dobraną poduszkę. Niezależnie od tego, czy preferowana jest przez Ciebie pozycja embrionalna podczas snu, czy też wolisz spać na plecach, czy na boku, wybór odpowiedniej poduszki może mieć istotny wpływ na jakość i komfort Twojego snu. Pojawia się zatem pytanie – jaką poduszkę wybrać, aby dobrze się wysypiać?

Poduszka a jakość snu – jak to, na czym śpisz, wpływa na komfort nocnego odpoczynku?

W łóżku spędzamy niemal jedną trzecią naszego życia, a więc bardzo ważne jest, aby każdy jego element był wygodny i zapewniał komfort podczas snu. Dotyczy to zarówno materaca, kołdry jak i poduszki. Ze względu na fakt, że spędzamy w łóżku wiele godzin dziennie, należy przyłożyć się do wyboru akcesoriów, które będą dostosowane do naszych preferencji i potrzeb zdrowotnych. Nie warto też na nich oszczędzać, bo dobry sen pozwala na wypoczynek i regenerację, a co za tym idzie, wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie fizyczne i samopoczucie następnego dnia.

Każdy element naszego łóżka wpływa na nasz sen w inny sposób. Rolą materaca jest podtrzymanie ciała w takiej pozycji, aby nasze mięśnie mogły odpocząć. Zadaniem kołdry jest utrzymanie komfortu termicznego. Natomiast poduszka odpowiada za zdrowie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz wygodę snu. Nieodpowiednio dobrana poduszka może powodować bóle mięśni szyi i ramion, co jest niezwykle nieprzyjemną dolegliwością. Ponadto poduszka ma również wpływ na oddech podczas snu. Dobrze dobrana poduszka może znacząco ograniczyć problemy u osób cierpiących na bezdech senny lub chrapanie.

Bóle szyi i ramion, bezdech senny, chrapanie i inne dolegliwości – popraw swoje zdrowie z pomocą wygodnej poduszki

Każdy z nas dąży do jak najlepszego wypoczynku i regeneracji podczas snu. Większości z nas to się udaje, aczkolwiek są i tacy, którzy z powodów zdrowotnych mają problem z wysypaniem się. Wśród najczęściej występujących dolegliwości są bóle szyi i ramion, bezdech senny oraz chrapanie. To ostatnie wpływa negatywnie nie tylko na chrapiącego, który często nie zdaje sobie sprawy z tej dolegliwości, ale przede wszystkim na osoby śpiące w pobliżu. Warto zadbać o to, aby skutecznie pozbyć się tych dolegliwości. Zanim udamy się do lekarza czy fizjoterapeuty, należy postawić na najprostsze rozwiązanie – znalezienie odpowiedniej poduszki, która poprawi jakość snu. Wybierając poduszkę idealną dla siebie, należy zwrócić uwagę na jej wielkość i wypełnienie.

Wielkość poduszki

Poduszka powinna być dostosowana wielkością do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz wielkości łóżka. Dobrze dobrana poduszka nie spada z posłania i pozwala swobodnie poruszać się w nocy. W przypadku łóżek małżeńskich obie poduszki powinny być takiej wielkości, aby nie przeszkadzały drugiej osobie podczas snu.

Wypełnienie poduszki

W sprzedaży są poduszki z różnym rodzajem wypełnienia. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Warto znać je wszystkie, aby wybrać model, który będzie dla nas najlepszy.

  • Poduszki puchowe – jak sama nazwa mówi, wypełnione są puchem i pierzem gęsim lub kaczym. Są miękkie i zapewniają komfort cieplny. Ponadto są przewiewne i chłoną wilgoć. Są bardzo uniwersalne i mogą spać na nich wszyscy, niezależnie od preferencji związanych z pozycją podczas snu. Warto pamiętać, że puch, wypełniający poduszki może uczulać, przez co poduszki puchowe nie są zalecane alergikom. Wymagają też specjalistycznego czyszczenia, co także może być uznawane za wadę.
  • Poduszki z wypełnieniem syntetycznym – wypełnienie tego typu poduszek stanowi najczęściej włókno poliestrowe. Są one hipoalergiczne, co stanowi jedną z ich największych zalet. Warto podkreślić, że poliester nie kurzy się, a w związku z tym mogą z nich korzystać także osoby uczulone na kurz i roztocza. Poduszki poliestrowe można prać w domu, a wiele modeli nadaje się także do prania w pralce, co znacznie ułatwia utrzymanie ich w czystości. Z poduszek tego typu mogą korzystać wszyscy, niezależnie od tego, jaką pozycję podczas snu preferują.
  • Poduszki piankowe – wykonane są z różnych rodzajów pianki. W sprzedaży dostępne są poduszki z pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej lub z naturalnego lateksu. Wszystkie one dostosowują się do kształtu głowy i szyi osoby śpiącej. Są nieco twardsze niż poduszki puchowe lub poliestrowe. Są hipoalergiczne i mają zróżnicowany kształt dostosowany do potrzeb osób śpiących na boku, na plecach czy na brzuchu. Różnią się także wielkością, w związku z czym są najmniej uniwersalne, ale też zapewniają komfortowy sen osobom z różnymi dolegliwościami.

Jak dobrze dobrana poduszka wspiera Twój kręgosłup i prawidłową postawę?

W przypadku źle dobranych poduszek mogą pojawić się problemy bólowe okolic szyi i ramion. Są one związane z nieodpowiednim ułożeniem kręgosłupa podczas snu. Jeśli kręgosłup nie ma odpowiedniego podparcia, o jego odpowiednie ułożenie muszą dbać mięśnie, które podczas snu powinny odpoczywać. Silne, długotrwałe napięcie mięśni może skutkować skurczami oraz bólem w ciągu dnia. Dzięki dobrze dobranej poduszce można znacznie ograniczyć ten problem. Wybierając poduszkę dla siebie, należy dostosować ją do preferowanej pozycji przyjmowanej podczas snu.

  • Na brzuchu – osoby preferując spanie na brzuchu, powinny wybierać cienkie, proste poduszki, które nie będą powodowały wygięcia szyi. Osoby takie mogą korzystać z poduszek wypełnionych zarówno puchem, włóknem poliestrowym jak i piankowych.
  • Na plecach – osobom śpiącym na plecach zaleca się nieco grubsze poduszki puchowe i poliestrowe lub profilowane poduszki piankowe. Ważne jest, aby ustabilizować odcinek szyjny kręgosłupa oraz odciążyć mięśnie szyi.
  • Na boku – w przypadku osób śpiących na boku często pojawia się silne wygięcie odcinka szyjnego kręgosłupa, wynikające z nacisku ramion na materac. Aby osiągnąć najlepszą pozycję dla kręgosłupa podczas snu oraz zniwelować nierówności zalecane są profilowane poduszki piankowe. Wartymi uwagi są poduszki termoelastyczne, które podczas przejmowania ciepła z naszego organizmu dostosowują się idealnie do kształtu głowy i szyi śpiącego. Dzięki temu mięśnie szyi mogą odpoczywać, a rano nie ma problemu z bólami i skurczami.

Zwykła poduszka a poduszka ortopedyczna – jak wybrać model odpowiedni dla siebie?

Szeroka gama poduszek dostępnych w sprzedaży na stronie https://sennamaterace.pl/24-poduszki sprawia, że każdy może znaleźć idealny model dla siebie. Osoby zdrowe doskonale wyśpią się zarówno na poduszce puchowej czy poliestrowej o tradycyjnym kształcie jak i na poduszce piankowej, która dostosowana jest kształtem do krzywizn głowy i szyi. Nieco inaczej jest w przypadku osób, które mają wady postawy ciała lub z innymi problemami zdrowotnymi związanymi z okolicami szyi i głowy. Szczególnie osoby cierpiące na bóle odcinka szyjnego kręgosłupa oraz mięśni szyi i ramion powinny postarać się o dopasowaną do ich potrzeb poduszkę. W tym celu najlepiej sprawdzają się poduszki ortopedyczne. Tego typu poduszki wykonane są z pianki, dostosowane są kształtem do krzywizn ciała i wielkości głowy i szyi poszczególnych osób. Dobór idealnej poduszki ortopedycznej nie jest prosty i zależy od wielu czynników np. od pozycji, w jakiej śpimy. Dlatego, aby pozbyć się lub zniwelować uciążliwe dolegliwości warto skonsultować się z lekarzem ortopedą, fizjoterapeutą lub ekspertem zajmującym się sprzedażą tego typu poduszek.

W łóżkach spędzamy niemal jedną trzecią naszego życia, dlatego bardzo ważne jest, aby były wygodne. Komfortowy sen zapewnia nam dostosowany do naszych potrzeb materac, a przytulne ciepło – dobrze dobrana kołdra. Warto jednak pamiętać, że ważną rolę podczas snu spełnia także poduszka. Podtrzymuje ona głowę na wysokości, która zapewnia utrzymanie odpowiedniego ułożenia kręgosłupa szyjnego. Dobrze dobrana poduszka chroni przed bólami szyi i ramion i zapewnia zdrowy sen. Warto wiedzieć również, że pozycja podczas spania wpływa na sny, więc należy zrobić wszystko, aby była wygodna. Zanim jednak kupimy sobie poduszkę, należy przeanalizować dokładnie, czego potrzebujemy i czego oczekujemy od niej. Jeśli nie trafimy na idealny model od razu, nie warto się zrażać, ale przetestować również poduszki z innym wypełnieniem czy poduszki profilowane. Ostatecznie najważniejsze jest, abyśmy każdego ranka wstawali rześcy i gotowi do codziennych wyzwań.

Zobacz też

Pielęgnacja kołdry – jak o nią dbać, aby służyła latami?

Pielęgnacja kołdry – jak o nią dbać, aby służyła latami?

Migreny, bóle głowy i ciała – jak się ich pozbyć poprzez odpowiedni wybór elementów łóżka

Migreny, bóle głowy i ciała – jak się ich pozbyć poprzez odpowiedni wybór elementów łóżka

Jak szybko zasnąć w 5, 10, 30 lub 60 sekund?

Jak szybko zasnąć w 5, 10, 30 lub 60 sekund?

Zdrowy styl życia, a profilaktyka raka piersi i innych chorób nowotworowych u kobiet

Zdrowy styl życia, a profilaktyka raka piersi i innych chorób nowotworowych u kobiet

Problemy z tarczycą – najpowszechniejsze zaburzenia hormonalne u kobiety

Problemy z tarczycą – najpowszechniejsze zaburzenia hormonalne u kobiety

Sen w perspektywie kulturowej – wypoczynek w różnych regionach świata

Sen w perspektywie kulturowej – wypoczynek w różnych regionach świata