Jak szybko zasnąć w 5, 10, 30 lub 60 sekund?

Kwestia zasypiania dosłownie spędza Ci sen z powiek? Przykładając głowę do poduszki, tak mocno skupiasz się na szybkim zapadnięciu w nocny odpoczynek, że sen nie przychodzi? W takim razie spróbuj sprawdzonych sposobów na szybkie zasypianie! Jeśli do tej pory zadawałaś lub zadawałeś sobie pytanie o to, jak zasnąć w kilka sekund i czy to w ogóle możliwe, przekonaj się o tym we własnej sypialni. Podpowiadamy między innymi, jak szybko zasnąć w 5 sekund oraz jak zasnąć w ciągu 60 sekund. Zapraszamy do lektury!

Jak zasnąć w 5 sekund? 8 trików

W myślach policz do 5 albo spójrz na zegarek i poczekaj, aż odmierzy 5 sekund… To naprawdę niewiele, prawda? Okazuje się, że nie brakuje sposobów na to, aby w tak krótkim czasie wpaść w objęcia Morfeusza. Przyda się wiedza na temat szybkiego zasypiania, którą znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Poza tym nie istnieje cudowna metoda, która pomogłaby w tak krótkim czasie zasnąć każdemu, nawet osobie, która akurat czuje się senna.

Warto za to odpowiednio przygotować się do szybkiego wejścia w nocny odpoczynek. Jeśli Twój lekarz nie zadecyduje inaczej, możesz sięgnąć również po suplementację melatoniną (tzw. hormonem snu, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie) lub środkami wspomagającymi zasypianie, które zawierają melatoninę. Pamiętaj jednak, aby zawsze czytać ulotkę dołączoną do opakowania i konsultować się z lekarzem.

Zatem – jak zasnąć w kilka sekund? Aby w sypialni znaleźć odpowiedź na pytanie o to, jak zasnąć w 5 sekund, należy przede wszystkim kłaść się spać, kiedy tylko poczujesz senność. Przegapienie tego momentu może sprawić, że później czas zapadania w sen się wydłuży. Istotne dla błyskawicznego zasypiania jest także życie w zgodzie z tzw. zasadami higieny snu, do których należą:

 1. Wywietrz sypialnię przed snem i utrzymuj w niej w nocy temperaturę w przedziale 18–21 stopni Celsjusza.
 2. Śpij na wygodnym materacu dostosowanym do swoich potrzeb, koniecznie cichej i zaciemnionej.
 3. Zażywaj wieczorem ciepłych kąpieli (ale nie gorących, bo mogą pobudzać) zamiast brać ożywiające prysznice.
 4. Postaw na wieczorne masaże lub inne relaksujące czynności, na przykład czytaj książki.
 5. Nie patrz w ekrany emitujące niebieskie światło, takie jak smartfony czy tablety, na co najmniej 20 minut przed położeniem się spać.
 6. Wybierz wygodną piżamę dostosowaną do własnych preferencji i pory roku.
 7. Zjedz lekką kolację najpóźniej 2 godziny przed położeniem się spać i nie pij zbyt dużo, aby nie budzić się w nocy do toalety.
 8. Bądź aktywna lub aktywny w ciągu dnia i raczej zrezygnuj z drzemek (dopuszczalna jest jedna, ale trwająca nie dłużej niż kwadrans), za to na pierwszym planie stawiaj stały rytm i tę samą porę kładzenia się spać.

Te podstawowe zasady, o ile jeszcze nie wdrożyłaś lub nie wdrożyłeś ich w życie, mogą być Twoją odpowiedzią na pytanie o to, jak zasnąć w 5 sekund. Wprowadź w swoje rytuały te pozytywne zmiany i przekonaj się, że zaśnięcie w kilka sekund jest możliwe.

2 podpowiedzi, jak zasnąć w 10 sekund

Najpopularniejszą metodą na to, jak zasnąć w 10 sekund, jest ta pochodząca z amerykańskiej armii. Żołnierze USA, którzy nauczyli się zasypiać w ten sposób, trenowali błyskawiczne zasypianie przez zaledwie 6 tygodni. Trening objął wybraną grupy żołnierzy marynarki wojennej, którzy po zakończonym szkoleniu mogą zasnąć nawet przy odgłosach wystrzałów czy tuż po wypiciu kawy.

Co ważne, oryginalny pomysł na szybkie zasypianie, które zastosowano u amerykańskich wojskowych, zajmuje 120 sekund, czyli 2 minuty. To wciąż mało, ale znacznie dłużej niż 10 sekund. Praktyka pokazuje jednak, że najbardziej doświadczeni zasypiający tą metodą potrafią wpaść w objęcia Morfeusza już po 10 sekundach.

Jak zasnąć w 10 sekund metodą wojskową?

 1. Postaraj się rozluźnić. Zacznij od mięśni twarzy (nie zapomnij o mięśniach ust).
 2. Opuść ramiona i pozostaw je wzdłuż ciała. Pozbądź się z nich napięcia.
 3. Oddychaj powoli. Wsłuchaj się w rytm swoich wdechów i wydechów.
 4. Rozluźnij wszystkie partii mięśni nóg i skoncentruj się na wrażeniu, że opuszcza Cię napięcie.
 5. Oczyść swój umysł ze wszystkich myśli, a jeśli na tym etapie przychodzi Ci to jeszcze z trudnością – pomyśl o czymś, co pozwoli Ci się zrelaksować.

Kolejny sposób na to, jak zasnąć w 10 sekund, jest taki sam jak w przypadku błyskawicznego zasypiania w 5 sekund. Zastosuj zasady higieny snu, a w razie potrzeby i w porozumieniu z lekarzem postaw na suplementację melatoniny.

materace SleepMed

Jak zasnąć w 30 sekund? 4 wskazówki

 1. Praktyka czyni mistrza, dlatego jeśli którąkolwiek z opisanych w tym artykule metod będziesz systematycznie praktykować, prawdopodobne jest, że w ciągu 30 sekund uśniesz, korzystając nawet z dłuższych metod błyskawicznego zasypiania.
 2. Liczenie owiec. Niemalże przysłowiowa czynność pomagająca zasnąć rzeczywiście działa, jeśli zastanawiasz się, jak zasnąć w 30 sekund. Monotonia obrazu widzianego oczami wyobraźni i powtarzanie w myślach liczb z tą samą intonacją może znużyć, a w konsekwencji przyspieszyć zaśnięcie.
 3. Podobnie może zadziałać zwizualizowanie spokojnego miejsca, ale bez konieczności podejmowania czynności wymagających koncentracji uwagi, na przykład liczenia. Dobrym przykładem takiego spokojnego miejsca jest oaza na pustyni albo bezludna wyspa.
 4. Ucieczka od tego, co tu i teraz. Wyobraź sobie konkretne miejsce, ale tym razem skup się na odczuwaniu go możliwie największą liczbą zmysłów. To świetny sposób zwłaszcza dla osób, w których głowie tuż po przyłożeniu jej do poduszki pojawia się gonitwa myśli. Przykładowo wyobraź sobie nadmorską plażę. Poczuj zapach morskiej bryzy, ruch wiatru we włosach i piasek pod stopami.

Sprawdź także: https://www.sleepmed.pl/jak-zasnac-w-2-minuty-innowacyjna-metoda-pozwalajaca-na-szybkie-zasypianie/

2 sposoby, jak szybko zasnąć w 60 sekund

Najczęściej udzielaną odpowiedzią na pytanie o to, jak szybko zasnąć w 60 sekund, jest skorzystanie z metody głębokiej relaksacji mięśni, która znana jest też jako postępująca relaksacja mięśni (PMR). Aby rzeczywiście ułatwiła Ci ona błyskawiczne zapadnięcie w nocny sen, tak jak w przypadku wcześniejszych metod najpierw zastosuj podstawowe reguły higieny snu. Warto również na co dzień ćwiczyć uważność, na przykład medytując lub uprawiając jogę, która jest kluczowa dla błyskawicznego zasypiania.

Zatem jak zasnąć w 60 sekund, korzystając z metody głębokiej? Przede wszystkim przez 5 sekund koncentruj się napięciu poszczególnych partii mięśni, a potem przez kolejne 10 sekund – na ich rozluźnieniu. W jednym czasie napinane są mniejsze partie mięśni niż na przykład w metodzie wojskowej.

Jak zasnąć szybko w 60 sekund? Postępuj zgodnie z kolejnością:

 1. Napnij mięśnie czoła i brwi. Rozluźnij.
 2. Napnij mięśnie policzków, tak aby na Twojej twarzy pojawił się grymas przypominający szeroki uśmiech. Rozluźnij.
 3. Przymruż powieki. Rozluźnij.
 4. Napnij mięśnie karku. Potem je rozluźnij.
 5. Cykl 5-sekundowe napinanie, a potem 10-sekundowe rozluźnianie konkretnych partii mięśni kontynuuj, angażując po kolei mięśnie ramion, dłoni, brzucha, a potem nóg (jednocześnie ud i łydek). Na końcu napnij mięśnie stóp.

Inna metoda, która może pozwolić Ci poznać odpowiedź na pytanie o to, jak szybko zasnąć w 60 sekund, to metoda oddechowa 4-7-8. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie choroby układu oddechowego, takie jak astma, przed rozpoczęciem jej stosowania koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Jak zasnąć w 60 sekund metodą oddechową?

 1. Czubek języka ułóż za dwoma górnymi zębami „jedynkami” i przyciśnij go do podniebienia.
 2. Rozchyl usta i zrób świszczący wydech.
 3. Zamknij usta i przez 4 sekundy wdychaj powietrze nosem.
 4. Przez 7 sekund nie oddychaj.
 5. Ponownie wydychaj powietrze, wydając świst. Czynność ta powinna trwać 8 sekund.

Metoda 4-7-8 obejmuje cztery pełne cykle oddechowe, ale jeśli wcześniej poczujesz senność, pozwól ciału zasnąć.

Błyskawiczne zaśnięcie tuż po przyłożeniu głowy do poduszki to marzenie wielu z nas. Jego spełnienie może być na wyciągnięcie Twojej ręki. Spróbuj podanych przez nas metod i odkryj, że trening czyni mistrza! Niedługo w praktyce możesz przekonać się, czym jest odpowiedź na pytanie: „Jak szybko zasnąć w 60 sekund?”, a nawet „Jak zasnąć w kilka sekund?”.

Artykuł Partnera: sleepmed.pl

Zobacz też

Pielęgnacja kołdry – jak o nią dbać, aby służyła latami?

Pielęgnacja kołdry – jak o nią dbać, aby służyła latami?

Poduszka a jakość snu – jak to, na czym śpisz, wpływa na komfort nocnego odpoczynku?

Poduszka a jakość snu – jak to, na czym śpisz, wpływa na komfort nocnego odpoczynku?

Migreny, bóle głowy i ciała – jak się ich pozbyć poprzez odpowiedni wybór elementów łóżka

Migreny, bóle głowy i ciała – jak się ich pozbyć poprzez odpowiedni wybór elementów łóżka

Zdrowy styl życia, a profilaktyka raka piersi i innych chorób nowotworowych u kobiet

Zdrowy styl życia, a profilaktyka raka piersi i innych chorób nowotworowych u kobiet

Problemy z tarczycą – najpowszechniejsze zaburzenia hormonalne u kobiety

Problemy z tarczycą – najpowszechniejsze zaburzenia hormonalne u kobiety

Sen w perspektywie kulturowej – wypoczynek w różnych regionach świata

Sen w perspektywie kulturowej – wypoczynek w różnych regionach świata